Kosovo ve čtvrtek zpřísnilo kontroly na hranicích se Srbskem. Místní úřady tvrdí, že trojice policistů byla unesena srbskými kolegy. Bělehrad obvinění odmítá. Nákladním vozidlům se srbskými poznávacími značkami není umožněno překročit hranice do Kosova.
Informoval o tom server Euronews. Kosovský premiér Albin Kurti na tiskové konferenci ukázal na mapě, kde podle něj došlo k únosu. Prohlásil, že srbské speciální policejní a vojenské jednotky vstoupily hluboko na kosovském území. Zároveň zkritizoval mírové síly NATO.
Srbský prezident Aleksandar Vučić naopak tvrdí, že kosovští policisté byli zadrženi hluboko na srbském území a dotázáni, co na místě dělají. Podle Vučiće u sebe měli kulomety.
CNN už před časem shrnula dění v regionu během posledních měsíců. V březnu podepsalo Kosovo se Srbskem novou dohodu, jejímž cílem měla být postupná normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. Následovalo však vyhlášení kontroverzních místních voleb ve čtyřech obcích na severu země.
Srbové reagovali výzvou k bojkotu. K volbám přišlo jen 1567 lidí, účast činila 3,5 procenta. Ve Zvecanu zvítězil albánský starosta s pouhou stovkou hlasů, ačkoliv ve městě žije 16 800 lidí. Naprostou většinu z nich tvoří Srbové, kterých je 16 tisíc.
Ve Zvecanu pak na konci května došlo ke střetům policejních a mírových jednotek NATO se srbskými protestujícími, kteří se pokusili obsadit správní budovu. Zranění utrpělo 52 výtržníků a také 30 příslušníků mírových jednotek.
Související
Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská
Kurti obvinil Západ z appeasementu vůči Srbsku. Bojí se sblížení Srbska s Ruskem, tvrdí
kosovo , Albin Kurti , Srbsko , Aleksandr Vučič (srbský prezident)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
před 2 hodinami
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
před 3 hodinami
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
před 5 hodinami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 6 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 7 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 8 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 9 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 10 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 11 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 11 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 12 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 13 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 14 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 15 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 16 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub