Problémy na obzoru? Srbsko zuří, Bosna a Hercegovina se chystá uznat nezávislost Kosova

Bělehrad/Sarajevo - Bosna a Herzegovina uzná nezávislost Kosova. To prohlásil v rozhovoru pro Deutsche Welle člen předsednictva vlády Bosny a Herzegoviny Bakir Izetbegovič. Bělehrad kvůli tomu chce svolat Radu pro národní bezpečnost.

Jako červený hadr na býka zapůsobila na Srby slova Bakira Izetbegoviče. Ten řekl, že Bosna a Herzegovina uzná nezávislost Kosova a oznámil, že se tak mělo stát už dávno.

Izetbegovič dodal, že diskuze o nezávislosti Kosova ublížily samotné Bosně a Herzegovině. Uznáním nezávislosti by chtěl jakoukoli nejistotu v této otázce utnout.

Srbská média reagovala téměř okamžitě, někteří psali o zradě, jiní, jako například srbský ministr vnitra Nebojša Stefanovič, dokonce o "noži bodnutém do zad".

Právě Stefanovič kvůli výroku bosenského politika doporučil premiérovi Srbska Aleksandaru Vučičovi, aby svolal setkání Rady národní bezpečnosti. To je naplánované na čtvrtek.

"Tento výrok nemůže být myšlen dobře, ani nemůže zlepšit vztahy mezi Srbskem a Bosnou a Herzegovinou," prohlásil Stefanovič. "Já sám doufám, že se jednalo jen o špatnou interpretaci, protože pokud tomu tak není, tak Izetbegovičova slova jsou z těch nejhorší, které můžete od sousední země slyšet

Vztahy mezi oběma stranami ještě vyostřil předseda Republiky srbské v Bosně Milorad Dodik, který pro srbskou televizi řekl: "Izetbegovič je srbský nepřítel číslo jedna. Vůbec nerespektuje teritoriální integritu Srbska."

Dodejme, že Bosnu a Herzegovinu tvoří dvě velké entity - Federace Bosny a Herzegoviny a Republika srbská. Obě dvě strany jsou velmi odlišné a ve většině věcí se neshodnou. Už tak křehké vztahy mezi oběma federacemi dostaly pořádnou ránu.

Není vyloučeno ani to, že se Republika srbská bude chtít oddělit. Na otázku, co by v takovém případě Izetbegovič dělal, odpověděl: "Udělal bych stejnou věc jako všichni patrioti naší země. Bránil bych to, co jsme si vybojovali v 90. letech minulého století, bojem."

Nezávislost Kosova uznalo prozatím 115 zemí včetně České republiky. Naopak státy jako Rusko, Brazílie, Argentina nebo Španělsko Kosovo neuznaly a odmítají ho uznat.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo bosna a hercegovina Srbsko Válka na Balkáně

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy