V Bosně zatkli srbského expolicistu, během války v 90. letech vraždil civilisty

Bosenská policie dnes zadržela srbského expolicistu, kterého viní z podílu na vraždách 51 bosňáckých a chorvatských civilistů během války v 90. letech. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu. Dnes padesátiletý Dušan Čulibrk je podezřelý z válečných zločinů proti civilistům.

Policie tvrdí, že se v roce 1992 podílel na zavraždění 44 civilistů, které ilegálně zadržovaly bosenskosrbské jednotky v zajateckém táboře Omarska nedaleko Prijedoru. Čulibrk společně s dalšími podle prokuratury odvezl skupinu zajatců z tábora s vysvětlením, že budou v rámci výměny vězňů propuštěni. V oblasti Lisac je však zastřelili a hodili do masového hrobu. Ostatky obětí byly objeveny, exhumovány a identifikovány v roce 2000.

Bosenská prokuratura dále Čulibrka viní z vraždy sedmi civilistů z Prijedoru během jejich cesty do města Bihač. I jejich těla byla objevena v masovém hrobě. Policie v souvislosti se stejnými zločiny vyšetřuje také muže jménem Milorad Kotur, jenž žije v Srbsku.

V koncentračním táboře v dole Omarska drželi bosenskosrbští nacionalisté od května do srpna 1992 v zoufalých podmínkách více než tři tisíce bosenských Muslimů a Chorvatů. Stovky vězněných zemřely po útrapách spojených s mučením či hladověním. V masových hrobech za války skončily tisíce Bosňáků a Chorvatů z oblasti Prijedoru, tisíce se jich dodnes pohřešují, připomněla agentura Reuters.

Čtvrt století po uzavření daytonské mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi bosenskými Srby, Chorvaty a muslimskými Bosňáky, je v Bosně stále na útěku mnoho válečných zločinců. Konflikt z let 1992 až 1995, v němž zahynulo na 100.000 lidí, poznamenalo vyhánění a vraždění bosňáckého a chorvatského civilního obyvatelstva z území, s nimiž bosenští Srbové počítali pro svůj nezávislý stát. Válečných zločinů se dopouštěli také příslušníci jednotek Bosňáků a bosenských Chorvatů.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina srbsko válečné zločiny Dušan Čulibrk Válka v Jugoslávii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 16 minutami

Robert Fico

První reakce politiků: Smer mlčí, Hlas chce rozhodovat o koalici

Předčasné parlamentní volby na Slovensku dopadly jinak, než avizovaly první exit polly. Vítězem je Smer-SD, ovšem na vyjádření Roberta Fica se stále čeká. Zásadní stanovisko nepřednesli ani zástupci Progresivního Slovenska. Optimismus zavládl u Hlasu, jehož členové se domnívají, že rozhodnou o budoucí koalici. 

před 2 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

Z Karabachu už uprchlo přes 100 tisíc etnických Arménů. Lidé potřebují pomoc

Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V oblasti žilo před poslední etapou letitého konfliktu zhruba 120 tisíc lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy