V Bosně zatkli srbského expolicistu, během války v 90. letech vraždil civilisty

Bosenská policie dnes zadržela srbského expolicistu, kterého viní z podílu na vraždách 51 bosňáckých a chorvatských civilistů během války v 90. letech. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu. Dnes padesátiletý Dušan Čulibrk je podezřelý z válečných zločinů proti civilistům.

Policie tvrdí, že se v roce 1992 podílel na zavraždění 44 civilistů, které ilegálně zadržovaly bosenskosrbské jednotky v zajateckém táboře Omarska nedaleko Prijedoru. Čulibrk společně s dalšími podle prokuratury odvezl skupinu zajatců z tábora s vysvětlením, že budou v rámci výměny vězňů propuštěni. V oblasti Lisac je však zastřelili a hodili do masového hrobu. Ostatky obětí byly objeveny, exhumovány a identifikovány v roce 2000.

Bosenská prokuratura dále Čulibrka viní z vraždy sedmi civilistů z Prijedoru během jejich cesty do města Bihač. I jejich těla byla objevena v masovém hrobě. Policie v souvislosti se stejnými zločiny vyšetřuje také muže jménem Milorad Kotur, jenž žije v Srbsku.

V koncentračním táboře v dole Omarska drželi bosenskosrbští nacionalisté od května do srpna 1992 v zoufalých podmínkách více než tři tisíce bosenských Muslimů a Chorvatů. Stovky vězněných zemřely po útrapách spojených s mučením či hladověním. V masových hrobech za války skončily tisíce Bosňáků a Chorvatů z oblasti Prijedoru, tisíce se jich dodnes pohřešují, připomněla agentura Reuters.

Čtvrt století po uzavření daytonské mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi bosenskými Srby, Chorvaty a muslimskými Bosňáky, je v Bosně stále na útěku mnoho válečných zločinců. Konflikt z let 1992 až 1995, v němž zahynulo na 100.000 lidí, poznamenalo vyhánění a vraždění bosňáckého a chorvatského civilního obyvatelstva z území, s nimiž bosenští Srbové počítali pro svůj nezávislý stát. Válečných zločinů se dopouštěli také příslušníci jednotek Bosňáků a bosenských Chorvatů.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Srbsko válečné zločiny Dušan Čulibrk Válka v Jugoslávii

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy