Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli, vzpomíná český veterán

Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském zálivu, na Balkáně, v Asii a v Africe, se dnes sešly v Českém Krumlově. Byl mezi nimi i Jan Josef, který na zahraničních operacích strávil téměř osm let. Zažil operace v Libyi, v Kuvajtu i na Balkáně. Nejvíce ohrožený se cítil právě v bývalé Jugoslávii, řekl dnes ČTK.

Usměvavý starší muž s šedivými vlasy a knírem začínal v zahraničí v roce 1982 jako instruktor v Libyi. "Byl jsem tam pět a půl roku," vzpomíná podplukovník ve výslužbě, jenž před pár dny oslavil 79. narozeniny. Československá armáda se v 80. letech podílela na výcviku libyjských vojáků. Když tam Josef vyrazil, byl jazykově vybavený tak, jak to tehdejší socialistický režim vyžadoval. "Uměl jsem česky, slovensky a rusky. Ale vystačil jsem si s tím. Navíc jsem se trochu naučil arabsky a také díky tomu jsem se pak dostal do Kuvajtu," řekl.

Obě zkušenosti z Blízkého východu však předčila mise v bývalé Jugoslávii. Tehdejší občanská válka, která tam v 90. letech vypukla, se v některých fázích vyznačovala velkou brutalitou a nevraživostí. "Byli jsme tam na pozorovatelské misi a ta byla nejtěžší. Protože jako zbraň jsme tam měli kapesní nůž a nic víc. Na rozdíl od toho třeba v Kuvajtu jsem měl samopal a granáty," uvedl. Vzpomíná, jak v Jugoslávii zuřila nevraživost především mezi Srby a Chorvaty. "Snažili jsme se ty spory mezi nimi zahlazovat. Bylo to dost náročné," řekl. Podle něj měli čeští vojáci v bývalé Jugoslávii určitou výhodu. Chorvatům i Srbům totiž relativně dobře rozuměli. "Takže když bylo potřeba, sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli," uvedl.

Desetinu ze svého dosavadního života strávil v uniformě v zahraničí. "Jestli to doma někomu vadilo? No, zkuste se zeptat manželky. Ale snažil jsem se dostat za rodinou. Třeba v Jugoslávii jsme měli vždycky třicetidenní službu a pak následovalo týden volno. Měl jsem tam auto, tak jsem vždycky jezdil aspoň na pár dnů domů," řekl.

Setkání takzvaných modrých baretů se dnes v Českém Krumlově konalo posedmnácté. Právě v tomto městě byla jediná vojenská základna Mírových sil OSN v republice. "Jezdím sem pravidelně. Potkáme se s kamarády a zavzpomínáme si," řekl Josef.

Související

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

Více souvisejících

Armáda České Republiky český krumlov Válka v Jugoslávii

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy