Jsme zahlceni plasty? Jejich produkce ročně roste, varuje nová studie

Mořští biologové varují před neustále rostoucí výrobou a následnou spotřebou plastů. Velká část z nich pak končí v mořích. Výjimkou není ani moře Středozemní, ve kterém rostoucí hladiny mikroplastů zkoumali mořští biologové v uplynulých šesti letech.

Alarmující výsledky představili vědci, kteří se v posledních několika letech podíleli na Projektu Středozemí. Tento projekt je jakousi „plující laboratoří,“ která během let proplouvala vodami a moři, aby získala široký obraz o rozsahu znečištění daných oblastí.

Podle jejich studie pro nás mají sesbírané vzorky planktonu alarmující výsledky. Tyto výsledky mořští experti prezentovali na konferenci na ostrově Ponza nedaleko italské Neapole. Vědci upozornili na obrovské množství odpadu, který se v současnosti nachází na dně moří a oceánů. Podle studie se odpad na mořském dně usazuje především v těch oblastech, kde mořské proudy vytvářejí vodní víry.

Velká část z plastového odpadu, který končí v mořích, je erodována na mikroplasty, které jsou následně požity menšími vodními tvory a rybami. Takto se plasty a mikroplasty dostávají v rámci přirozeného koloběhu do lidského potravního řetězce.

Vedoucí mořský biolog a profesor University v Neapoli - Adriano Madonna, upozornil na celosvětově vzrůstající produkci plastů, jejichž výroba se nadále zvyšuje o 9 procent ročně. Za vhodnou alternativu doporučuje sklo, jelikož je snadno recyklovatelné.

Související

Více souvisejících

plasty Znečištění Oceán Ekologie Moře Itálie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy