Znečištění

Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.
Smog

Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR

Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském roce jsou hlavní příčinou toho, že v ČR meziročně opět významně poklesly koncentrace většiny měřených látek v ovzduší. Případná změna meteorologických faktorů by ale mohla znamenat rychlý návrat většího znečištění.
Covid-19, ilustrační foto

S pandemií jde ruku v ruce další znečišťování planety, varují aktivisté

S nástupem celosvětové pandemie covid-19 začátkem letošního roku začaly postupně téměř všechny vlády světa zavádět povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška či obyčejný šátek. Aktivisté varují, že jednorázové roušky společně s dalšími ochrannými prostředky, které jsou většinou vyrobené z plastu, způsobily další vlnu znečišťování naší planety.
Smog

Znečištěný vzduch dosahuje navzdory koronaviru kritické úrovně. Dýchá ho polovina světa

Znečištěné ovzduší je všeobecně považováno za hrozbu pro lidské zdraví a v současné době se nachází v celosvětovém programu na prvním místě. Navzdory snahám o snížení znečištění ovzduší v mnoha zemích se stále nachází oblasti, zejména v Asii a v Africe kde jsou lidé této rostoucí hrozbě vystaveni. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že díky znečištěnému ovzduší zemře 4,2 miliónů lidí ročně.
Průmyslový smog

Ovzduší se kvůli koronaviru zlepšilo. Experti ale varují před nebezpečnými jevy

Zlepšení kvality ovzduší je patrné po celém světě, a to nejen v Benátkách, kde je kvůli snížení integrované dopravy voda tak čistá, že jsou vidět ryby plavající u dna. Třeba lidé ze severní Indie spatřili po 30 letech Himaláje. Odborníci však varují, že více slunečního světla může přinést teplejší počasí a devastující monzuny.
Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

Kvalita ovzduší v Česku? Rok 2018 patřil mezi ty lepší, ukazuje analýza

Loňský rok z hlediska kvality ovzduší řadí meteorologové v porovnání s obdobím od roku 2000 mezi lepší, nicméně koncentrace polétavého prachu PM10 opět mírně stouply. Nejzávažnější situace zůstala v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. Na rozsáhlém území České republiky byly loni zaznamenány i nadlimitní koncentrace přízemního ozonu.
Soud, ilustrační foto

Soud uznal lidem odškodné za znečištěné ovzduší, jde o desítky tisíc

Soud ve Varšavě dnes přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika. Informují o tom polská média. Dnešní verdikt není pravomocný.
Turecko, ilustrační foto

Turecký vědec upozornil na znečištění, půjde do basy

Turecký soud dnes poslal na 15 měsíců do vězení vědce Bülenta Sika, který loni uveřejnil výsledky vládní studie, jež ukázala souvislost mezi nebezpečným znečištěním životního prostředí a výskytem rakoviny na západě Turecka. Nevládní organizace Amnesty International (AI) rozsudek označila za parodii na spravedlnost, uvedla dnes agentura AFP.
Slunce

Budiž světlo? Čína se pokouší na Zemi dostat více slunečního světla

Úsilí Číny o snížení chronického znečištění ovzduší by mohlo až o 13 procent zvýšit její možnosti generovat solární energii, neboť umožní, aby se na Zemi dostalo více slunečního světla. Uvádí to studie vědců ze Švýcarska, Nizozemska a Číny, o níž informoval časopis Nature Energy.
Ilustrační foto

Elektrárna Počerady terčem kritiky. Je největším znečišťovatelem ovzduší v Česku

Hnědouhelná elektrárna Počerady vypustila v roce 2018 do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého z českých zdrojů, přes 5,5 milionu tun. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. O datech ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, v dnešní tiskové zprávě informovala ekologická organizace Greenpeace ČR.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy