Znečištěný vzduch dosahuje navzdory koronaviru kritické úrovně. Dýchá ho polovina světa

Znečištěné ovzduší je všeobecně považováno za hrozbu pro lidské zdraví a v současné době se nachází v celosvětovém programu na prvním místě. Navzdory snahám o snížení znečištění ovzduší v mnoha zemích se stále nachází oblasti, zejména v Asii a v Africe kde jsou lidé této rostoucí hrozbě vystaveni. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že díky znečištěnému ovzduší zemře 4,2 miliónů lidí ročně.

Výzkum provedený mezi lety 2010 až 2016 zjistil, že dlouhodobá politika ve snižování znečištění ovzduší byla zejména účinná v zemích Evropy a ve Spojených státech Amerických ve srovnání s jihovýchodní Asií, kde byla detekována větší koncentrace jemných částic ve vzduchu.

Znečištění ovzduší ve formě jemných částic je vysoce rizikové, protože částice se mohou dostat hluboko do plic a do krevního řečiště a tím způsobují nejrůznější zdravotní problémy. „Existují regiony, které mají nebezpečně vysokou úroveň znečištění ovzduší, která překračuje až pětinásobně hladinu doporučenou WHO a stále se zvyšuje“ říká pro ScienceAlert Gavin Shaddick, autor studie.

Autoři uvádějí, že pokyny pro snižování kvality ovzduší se netýkají pouze měst, ale celé planety. Výsledky naznačují, že nejen města, ale i venkov je znečištěním ovzduší ohrožen, právě díky jemným částicím a jejich rozptylu. Autoři vysvětlují, že riziko se skrývá v prachu a v písečných bouřích.

„Vysoké koncentrace pozorované v částech Blízkého východu, v částech Asie a subsaharských oblastí Afriky jsou spojeny s písečným a pouštním prachem,“ uvádí studie. Autoři vysvětlují, proč se pouštnímu prachu věnuje zvýšená pozornost a je to kvůli jeho koncentraci a „přepravitelné“ kapacitě na velmi velké vzdálenosti v určitých oblastech.

Pomocí satelitních snímků a zkoumáním pozemních dat studie zjistila, že ve venkovských oblastech Asie se koncentrace jemných částic zvýšila o 11 %. Tento problém se týká i Indie a subsaharské Afriky a podle vědců to může rychle přerůst ve zdravotní krizi. Autoři však varují, že i v zemích s vyspělou ekonomikou může být znečištěné ovzduší velmi rozšířené a nebezpečné převážně pro lidi s nízkými příjmy, děti a seniory. Studie zveřejněná v Climate and Atmospheric Science zjistila, že roce 2017 a 2018 se v USA znečištění zhoršilo natolik, že zemřelo několik tisíc lidí.

Podle slov Shaddicka se pokusy o zmírnění dopadu znečištění ovzduší lišily, a to v závislosti na jeho zdroji a místních podmínkách a dodává, že mezinárodní spolupráce, městská i venkovská je zásadní a je třeba dalších intenzivních výzkumů.

Související

Ilustrační fotografie.

Novoroční rachejtle a dopad na životní prostředí: Meteorologové uvolnili data

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.

Více souvisejících

Znečištění WHO (Světová zdravotnická organizace) Smog

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy