Znečištěný vzduch dosahuje navzdory koronaviru kritické úrovně. Dýchá ho polovina světa

Znečištěné ovzduší je všeobecně považováno za hrozbu pro lidské zdraví a v současné době se nachází v celosvětovém programu na prvním místě. Navzdory snahám o snížení znečištění ovzduší v mnoha zemích se stále nachází oblasti, zejména v Asii a v Africe kde jsou lidé této rostoucí hrozbě vystaveni. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že díky znečištěnému ovzduší zemře 4,2 miliónů lidí ročně.

Výzkum provedený mezi lety 2010 až 2016 zjistil, že dlouhodobá politika ve snižování znečištění ovzduší byla zejména účinná v zemích Evropy a ve Spojených státech Amerických ve srovnání s jihovýchodní Asií, kde byla detekována větší koncentrace jemných částic ve vzduchu.

Znečištění ovzduší ve formě jemných částic je vysoce rizikové, protože částice se mohou dostat hluboko do plic a do krevního řečiště a tím způsobují nejrůznější zdravotní problémy. „Existují regiony, které mají nebezpečně vysokou úroveň znečištění ovzduší, která překračuje až pětinásobně hladinu doporučenou WHO a stále se zvyšuje“ říká pro ScienceAlert Gavin Shaddick, autor studie.

Autoři uvádějí, že pokyny pro snižování kvality ovzduší se netýkají pouze měst, ale celé planety. Výsledky naznačují, že nejen města, ale i venkov je znečištěním ovzduší ohrožen, právě díky jemným částicím a jejich rozptylu. Autoři vysvětlují, že riziko se skrývá v prachu a v písečných bouřích.

„Vysoké koncentrace pozorované v částech Blízkého východu, v částech Asie a subsaharských oblastí Afriky jsou spojeny s písečným a pouštním prachem,“ uvádí studie. Autoři vysvětlují, proč se pouštnímu prachu věnuje zvýšená pozornost a je to kvůli jeho koncentraci a „přepravitelné“ kapacitě na velmi velké vzdálenosti v určitých oblastech.

Pomocí satelitních snímků a zkoumáním pozemních dat studie zjistila, že ve venkovských oblastech Asie se koncentrace jemných částic zvýšila o 11 %. Tento problém se týká i Indie a subsaharské Afriky a podle vědců to může rychle přerůst ve zdravotní krizi. Autoři však varují, že i v zemích s vyspělou ekonomikou může být znečištěné ovzduší velmi rozšířené a nebezpečné převážně pro lidi s nízkými příjmy, děti a seniory. Studie zveřejněná v Climate and Atmospheric Science zjistila, že roce 2017 a 2018 se v USA znečištění zhoršilo natolik, že zemřelo několik tisíc lidí.

Podle slov Shaddicka se pokusy o zmírnění dopadu znečištění ovzduší lišily, a to v závislosti na jeho zdroji a místních podmínkách a dodává, že mezinárodní spolupráce, městská i venkovská je zásadní a je třeba dalších intenzivních výzkumů.

Související

Ilustrační fotografie.

Novoroční rachejtle a dopad na životní prostředí: Meteorologové uvolnili data

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.

Více souvisejících

Znečištění WHO (Světová zdravotnická organizace) Smog

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy