Nejnovější analýza odhalila, že polovina celosvětových emisí oxidu uhličitého pochází z fosilních paliv produkovaných pouhými 36 společnostmi. Výzkumníci tvrdí, že tato data posilují argumenty pro to, aby byly firmy odpovědné za svůj podíl na klimatické krizi.
Zpráva, která analyzuje údaje za rok 2023, pode serveru The Guardian ukázala, že hlavní producenti fosilních paliv, včetně společností Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil a Shell, vyprodukovali uhlí, ropu a plyn odpovědné za více než 20 miliard tun emisí CO2.
To znamená, že například pokud by byla společnost Saudi Aramco samostatnou zemí, stala by se čtvrtým největším znečišťovatelem na světě – hned po Číně, USA a Indii. ExxonMobil pak vypouští do ovzduší přibližně stejné množství emisí jako Německo, devátý největší znečišťovatel planety.
Podle vědců je nutné do roku 2030 snížit globální emise o 45 %, pokud má svět šanci udržet nárůst teploty pod 1,5 stupně Celsia, což je mezinárodně dohodnutý cíl. Přesto se emise stále zvyšují a přispívají k extrémnímu počasí, které po celém světě ničí životy i živobytí.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) již dříve uvedla, že jakékoli nové projekty na těžbu fosilních paliv spuštěné po roce 2021 nejsou slučitelné s dosažením nulových emisí do roku 2050. Přesto většina ze 169 firem zahrnutých do databáze Carbon Majors své emise v roce 2023 navýšila. Tento rok byl zároveň nejteplejším rokem v historii měření.
„Tyto společnosti udržují svět závislý na fosilních palivech a neplánují zpomalit produkci,“ uvedla Christiana Figueresová, bývalá šéfka klimatické sekce OSN, která stála u zrodu Pařížské dohody v roce 2015. „Věda je jasná: nemůžeme se vracet k většímu využívání fosilních paliv. Místo toho musíme směřovat k dekarbonizované ekonomice, která bude fungovat pro lidi i planetu.“
Podle think-tanku InfluenceMap, který analýzu zveřejnil, velcí producenti fosilních paliv nadále významně zvyšují svou produkci i emise navzdory globálním klimatickým závazkům. „Tento výzkum zdůrazňuje obrovský vliv těchto společností na klimatickou krizi a podporuje snahy o vymáhání jejich odpovědnosti,“ uvedl Emmett Connaire z InfluenceMap.
Žádná ze společností Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil, Chevron, Shell, TotalEnergies či BP na žádost o komentář nereagovala.
Údaje z databáze Carbon Majors už dříve posloužily jako podklad pro zákony ve státech New York a Vermont, které požadují od fosilních firem odškodnění za klimatické škody. Byly také využity právními skupinami k argumentaci pro možné trestní stíhání vedoucích představitelů těchto společností nebo v rámci regulačních opatření, například při stížnosti organizace ClientEarth na společnost BlackRock kvůli klamání investorů.
Zpráva analyzuje emise pocházející ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu, které v roce 2023 vyprodukovalo 169 hlavních firem. Databáze zahrnuje i emise z výroby cementu, jehož produkce v roce 2023 vzrostla o 6,5 %.
Z 36 firem odpovědných za polovinu globálních emisí pochází 25 z nich ze státního sektoru. Největší podíl na emisích mají čínské společnosti, kterých je mezi nimi deset. Uhlí bylo zdrojem 41 % zaznamenaných emisí v roce 2023, ropa 32 %, plyn 23 % a cement 4 %.
Historická data obsažená v databázi Carbon Majors ukazují, že od průmyslové revoluce pochází dvě třetiny emisí uhlíku z fosilních paliv od pouhých 180 společností, z nichž 11 již dnes neexistuje.
„Žijeme v kritickém okamžiku lidské historie,“ prohlásil Kumi Naidoo, prezident iniciativy Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty. „Je nezbytné, aby vlády využily svou pravomoc a zastavily hlavní příčinu této krize – expanzi fosilních paliv.“
Související

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
Klimatické změny , firmy , emise , globální oteplování , Znečištění
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě