Proč jsou děti obézní? Studie upozorňuje na překvapivé příčiny

Za dětskou obezitu nemohou podle dostupných studií pouze špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu a věčné vysedávání u televize nebo PC, nýbrž i jiné faktory. Lví podíl na ní má kromě znečištěného ovzduší a kouření i prostředí, v němž dítě vyrůstá.

Nejnovější americký výzkum podle britského deníku Guardian ukázal, že mezi nejrizikovější faktory rozvoje dětské obezity patří zejména velká hustota zalidnění, množství smogu v ovzduší a kouření. Vědci analyzovali 77 vlivů během těhotenství a 96 v dětství a došli k závěru, že znečištěné prostředí a kouření hrají významnou roli, pokud jde o nadbytečná kila u dětí.

Do té doby se výzkumníci zaměřovali pouze na jednotlivé faktory, které ale nezkoumali jako celek. "Jedná se o jednu z vůbec prvních studií, která se zaměřuje na více proměnných, které pak společně posuzuje a analyzuje," nastínila lékařka a spoluautorka Martine Vrijheidová.

Ve zkoumaném vzorku dětí jich 29 % bylo buď obézních nebo trpělo nadváhou. Podle doktorky toto číslo ale naroste v důsledku pandemie nemoci covid-19, která měla za následek jejich větší pobyt doma a celkové utlumení společenských aktivit. Zjišťován byl i příčinný vztah mezi největším zaznamenaným BMI indexem a znečištěným ovzduším. 

Závěr byl takový, že dýchání smogu ovlivňuje lidský metabolismus, tudíž způsobuje nárůst tělesné hmotnosti. Kromě toho se také potvrdilo, že těhotné ženy žijící ve znečištěném prostředí přivádějí na svět děti s nižší tělesnou hmotností. Tu si pak jejich organismus kompenzuje požadavkem na větší přísun živin, což má pak za následek obezitu. 

Nemělo by se ale v tomhle směru zjednodušovat, neboť špatný faktor může vyvážit, anebo dokonce i přebít jiný pozitivní. Čili neplatí, že děti vyrůstající ve velkých městech musí být nutně ohrožené kily navíc. Hustě zalidněné aglomerace kolikrát nemusejí vždy znamenat znečištěné ovzduší a navíc v nich mohou být parky, kde je možné sportovat.

To potvrzuje například také skutečnost, že děti vyrůstající ve městech s velkým počtem zalesněných oblastí a méně dostupnou hromadnou dopravou vykazují menší náchylnost k obezitě, neboť mají širokou nabídku pohybových aktivit. Vědci se ve svém výzkumu zabývali také vlivem chemických látek jako jsou například PFAC, polychlorované bifenyly a těžké kovy. 

Zjištěné výsledky složení krve u lidí, kteří jim jsou víc vystavení, však nelze brát v potaz, neboť vše ovlivňují i další faktory jako je například metabolický cyklus. Vrijheidová zároveň také připustila, že vědci toho ještě příliš moc neví o prenatálním vývoji dětí z hlediska budoucích predispozicí k nadměrné tělesné hmotnosti, včetně vlivu metabolismu matky.

"Těhotenství a první fáze života patří mezi nejzranitelnější období, neboť se v té době velmi rychle vyvíjejí základní orgány. Špatné prostředí se může velice negativně podepsat na zdravotním stavu dítě. Proto je také potřeba jej pečlivě hlídat," apelovala doktorka.

Související

Ilustrační fotografie.

V Česku má třetina zaměstnanců nadváhu, vyplývá z průzkumu

Zhruba třetina zaměstnanců firem v Česku má nadváhu a dalších 27 procent je obézních. Častěji jsou to muži než ženy a problém se netýká jen lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, ale i pracovníků na výrobních a dělnických pozicích. Vyplynulo to ze statistiky společnosti Preventado, která se zabývá ochranou zdraví při práci a pracovala se vzorkem 17.000 zaměstnanců.
Ilustrační fotografie.

SZÚ varuje před onemocněním botulismem po léčbě obezity v Turecku

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před možným rizikem onemocnění botulismem po léčbě obezity injekcemi botulotoxinu do žaludku. Případy se v nedávné době objevily v Turecku, ale také sousedním Německu či Rakousku, informoval ústav na webu. Vychází z informací Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). 

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí zdraví Znečištění těhotenství věda děti

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy