Ovzduší se kvůli koronaviru zlepšilo. Experti ale varují před nebezpečnými jevy

Zlepšení kvality ovzduší je patrné po celém světě, a to nejen v Benátkách, kde je kvůli snížení integrované dopravy voda tak čistá, že jsou vidět ryby plavající u dna. Třeba lidé ze severní Indie spatřili po 30 letech Himaláje. Odborníci však varují, že více slunečního světla může přinést teplejší počasí a devastující monzuny.

Omezení výroby a cestování způsobilo, že se ve městech po celém světě znečištění snížilo až o 60 %. Bojovníci za ekologii jásají, ale podle odborníku by právě tento jev mohl přinést také jeden velký problém. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Sluneční paprsky se odrážely od „oparu“ vzniklého v důsledku znečištění, ale díky uzavření „opar“ zmizel a zbyly jen nepatrné aerosoly. Ačkoliv je aerosol také schopný odrazit sluneční paprsky, na rozdíl od oxidu uhličitého vydrží v atmosféře pouze dva týdny, což podle klimatoložky Laury Wilcoxové pocítíme právě na teplotě. „S menším množstvím aerosolu v atmosféře bude více slunečních paprsků dopadat na zemský povrch, a tím potenciálně vzroste povrchová teplota v regionech, které obvykle vykazují velkou míru znečištění,“ uvedla.

Wilcoxová a její kolegové provedli počítačovou simulaci, která pracovala s extrémními scénáři. Vědci předpověděli, že v roce 2050 může být teplota v nejteplejším dni v roce až o 4 °C vyšší než v současné době, a to v důsledku čistějšího ovzduší. Výzkum provedený vědci v Anglii předpovídá, že současné zvýšení kvality ovzduší v Asii povede k silnějším tropickým monzunům, právě díky zvýšení teploty povrchu Země.

Obvykle je před začátkem monzunu možné pozorovat vysoké teploty a vysoké hladiny aerosolu a podle Wilcoxové se absence aerosolu může podílet na intenzivnějším monzunu. Během čtyř týdnů má v Indii vypuknout monzunová sezóna a odborníci jsou v pohotovosti. „Během následujících týdnů budeme Indii bedlivě sledovat,“ uvedla Wilcoxová.

I když by více slunečních paprsků odrážejících se od povrchu mohlo přinést nebezpečné jevy, atmosférický odborník Richard Allan varuje před emisemi skleníkových plynů, které povedou k trvalejším nárustům teploty, které způsobí vážnější dopady na celý ekosystém.

Související

Ilustrační fotografie.

Novoroční rachejtle a dopad na životní prostředí: Meteorologové uvolnili data

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.

Více souvisejících

Znečištění Klimatické změny věda Počasí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy