Zakažme reklamu na některé typy aut, hlásá nová kampaň. Nejde jen o ekologii

V Británii vznikla nová kampaň, která žádá zakázání reklamy na velká auta znečisťující prostředí. Míří zejména na vozy SUV, které jsou velmi populární. Možné problémy mohou velká auta prý způsobit i ve městech, kde se kvůli nim sníží počet parkovacích míst.

Kampaň s názvem Badavertising (Špatná inzerce – pozn. redakce) požaduje zakázaní reklam na auta, která znečišťují přírodní prostředí. Cílí zejména na velká sportovně užitková auta (SUV). Přední akademik řekl, píše server BBC, že prodej velkých automobilů znečisťujících prostředí poruší britské cíle v oblasti klimatu.

„Vypracováváme ambiciózní plán dekarbonizace dopravy, abychom do roku 2050 dosáhli nulového znečištění, které doprava bude způsobovat,“ sdělila mluvčí britské vlády pro BBC. „Také jsme poskytli široké informace, které pomohou lidem při výběru vhodného „zeleného“ vozidla,“ dodala.

Jenže autoři kampaně tvrdí, že celkový přechod na elektronické vozy, problém zcela nevyřeší. Podle nich auta stále budou znečisťovat ovzduší kvůli částicím uvolňovaným při brzdění a odpadu vyprodukovaném při výrobě baterií.

„Dnešní vozidla všech typů jsou nejčistší v historii. Průměrné emise CO2 z dvojúčelových automobilů jsou o více než 43 % nižší než před dvaceti lety,“ řekl Mike Hawes z britské Společnosti výrobců a obchodníku.

SUV jsou prý moc velká

Čtyři z deseti prodaných aut jsou ve Velké Británii sportovně užitková vozidla, zatímco plně elektrická vozidla se prodají pouze dvě ze sta prodaných.

Think tank The New Weather Institute navíc zjistil, že více než 150 000 nových aut na silnicích je příliš velkých na standardy britských parkovacích míst. Autoři kampaně tudíž chtějí zakázat reklamu nejen na vozy, jejichž emise přesahují 160g CO2 na kilometr, ale i na ty, co přesahují 4,8 metrů délky.

Asociace místní samosprávy ve Velké Británii se bojí, že zvětšování vozidel povede k problémům s parkováním. „Děláním větších parkovacích míst se jejich počet zmenší. Řidiči budou muset platit za parkování více a čekat na volné místo déle,“ řekla její mluvčí.

Steve Gooding z nadace RAC si ale myslí, že zákaz reklamy příliš nepomůže. „Lidi co utratí 70 000 liber za nové auto, nejspíš nebudou příliš dbát na reklamu. Jde jim spíše o prestiž značky. Myslím si, že zákaz reklamy nebude hrát velký rozdíl,“ uvedl.

V Británii jsou dokonce lidé, kteří míří dál než pouze k zákazu reklamy na auta. „Měly bychom přemýšlet o tom, že na britském trhu neumožníme prodej velkých znečisťujících aut vůbec,“ sdělil profesor z University of Leeds Jillian Anable.

Každopádně kampaň Badavertising argumentuje zejména příkladem cigaret. „Ukončili jsme reklamu na tabák, když jsme pochopili hrozbu kouření pro veřejné zdraví,“ řekl jeden z autorů kampaně Andrew Simms. „Nyní víme, že na zdraví lidí a na klima působí škody znečištění z automobilů. Je čas zastavit na ně reklamy.“

Související

Více souvisejících

Velká Británie Znečištění životní prostředí auto

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy