Itálie kvůli koronaviru prodloužila nouzový stav, roušky jsou povinné i venku

Itálie eviduje za posledních 24 hodin 3678 nákaz koronavirem, oznámilo dnes podle místních médií ministerstvo zdravotnictví. Je to nejvyšší denní přírůstek potvrzených infekcí v zemi od dubna.

Kvůli nárůstu případů nákaz nařídila italská vláda nošení roušek na veřejnosti i venku, podle agentury ANSA je opatření účinné už ode dneška. Italský parlament dnes také v zemi schválil prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19 do 31. ledna.

Itálie dnes zařadila Česko mezi rizikové země, což v praxi znamená, že pro vstup na italské území budou muset cestující z ČR předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Zatím není jasné, kdy tato povinnost začne platit. Dosud Itálie požadovala negativní testy na covid-19 jen pro přijíždějící z Chorvatska, Řecka, Malty, Španělska a některých francouzských regionů.

V Itálii přibylo za poslední den 3678 potvrzených nákaz a 31 úmrtí spojených s nemocí covid-19, o den dříve to 2677 nakažených a 28 úmrtí. Za poslední den bylo ale také v této zemi s 60 miliony obyvatel provedeno rekordních 125.314 testů na koronavirus SARS-CoV-2.

Přes 3000 potvrzených případů denně přibylo v Itálii naposledy 24. dubna, kdy jich bylo 3022. Úmrtí ten den přibylo na 420, připomněla dnes agentura Reuters nejhorší fázi nynější pandemie v Itálii. Na konci března tam za den přibylo rekordních asi 6550 potvrzených nakažených a 920 úmrtí.

Návrh kabinetu premiéra Giuseppa Conteho na prodloužení nouzového stavu dnes dopoledne schválili poměrem hlasů 253 ku třem poslanci. Hlasování se na protest neúčastnila opozice. V úterý opatření prošlo italským Senátem.

Nouzový stav na šest měsíců italská vláda vyhlásila letos 31. ledna poté, co se u čínského páru v Římě prokázala přítomnost viru SARS-CoV-2. V červenci byl nouzový stav prodloužen do 15. října.

Stav nouze dává vládě i regionálním úřadům větší pravomoci rozhodovat o opatřeních na ochranu veřejného zdraví jako omezení vycházení či právě zavádění roušek, a to bez schválení parlamentem a byrokratických překážek.

Povinnost zakrývat si ústa a nos už nezávisle na vládě zavedlo několik italských regionů včetně Lazia, kam spadá i metropole Řím.

Itálie, kterou epidemie tvrdě zasáhla na jaře, eviduje za poslední dva měsíce stabilní přírůstek nakažených. Za poslední týden podle Reuters přibylo denně v průměru 2400 nových infekcí. Denní bilance jsou v této jihoevropské zemi podstatně nižší než v dalších velkých evropských státech jako je Francie, Španělsko nebo Británie.

Související

Více souvisejících

Itálie nouzový stav Roušky a respirátory Giuseppe Conte Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy