Itálie zavede noční zákaz vycházení, Řecko uzavře do karantény sever země

Itálie kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísní koronavirová opatření, zavře mimo jiné nákupní centra o víkendech a zavede noční zákaz vycházení. Nová opatření, která mají podle agentury ANSA zahrnovat i uzávěry oblastí s nejvyšším výskytem nákazy, představil dnes poslancům italský premiér Guiseppe Conte.

Příslušný dekret podepíše zřejmě v úterý. Předchozí zpřísnění, zahrnují zkrácení otvírací doby restaurací na 18:00, vyvolalo v Itálii protesty.

"(Epidemická) situace je velmi znepokojivá a v některých regionech kritická," prohlásil dnes Conte v dolní komoře parlamentu, když obhajoval zpřísnění restrikcí. Varoval také, že 15 ze 20 regionů by se mohlo do měsíce dostat na kritickou úroveň v počtu lůžek intenzivní péče. Conte ale zatím neřekl, od kolika hodin by měl v celé zemi platit zákaz nočního vycházení, který už dříve zavedly některé regiony. Místní média píší o 21. hodině nebo o 18. hodině.

Dpcm, Conte: "Consapevoli della rabbia dei cittadini, ma la priorità è la difesa della salute": Così il presidente del Consiglio Giuseppe Conte nel corsodel suo intervento alla Camera dei Deputati sulle prossime misure che il governo intende predisporre… https://t.co/EheXiOvv6d

— RepubblicaTv (@RepubblicaTv) November 2, 2020

Itálie minulý týden registrovala výrazný nárůst v počtu denně potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu zaznamenala téměř 32.000 případů, což byl nejvyšší počet za den od počátku pandemie, i v neděli v této zemi se 60 miliony obyvatel přibylo skoro 30.000 potvrzených nákaz. V Itálii se dosud potvrdilo na 709.300 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Úmrtí spojených s nákazou eviduje Itálie 38.826, což je šestý nejvyšší počet ve světě.

Itálie patřila k nejhůře postiženým zemím v této pandemii už na jaře, tehdy registrovala denně v době vrcholu krize kolem 4500 nákaz, maximum bylo ve druhé polovině března asi 6500. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, tehdy v Itálii přibývaly stovky denně, koncem března jich jeden den bylo i přes 900.

Conteho vláda více zpřísnila opatření proti šíření koronaviru od minulého pondělí: bary a restaurace musí zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska. Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku. Proti opatřením platným od minulého týdne se v řadě italských měst konaly demonstrace, které někde přerostly ve vandalismus a střety s policií.

Nový dekret má podle Conteho také omezit cestování ve veřejných dopravních prostředcích na polovinu. Podle agentury ANSA by měl také druhý stupeň škol a střední školy zcela přejít na distanční výuku.

Sever Řecka čeká na dva týdny plošná uzávěra a noční zákaz vycházení od půlnoci do 05:00, uvedl list Kathimerini. Před odchodem z domu do práce nebo k lékaři bude potřeba se ohlásit přes SMS zprávu. 

Již v sobotu oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis rozšíření nočního zákazu vycházení a uzavření barů a restaurací v nejhustěji obydlených částech země od úterý na jeden měsíc. Nadále zůstanou v provozu školy, maloobchodní prodejny, průmyslové podniky i služby jako hotely nebo kadeřnictví.

Noční zákaz vycházení se dosud omezuje jenom na nejhůře zasažené části Řecka, kam patří Atény a Soluň, od úterý se rozšíří na celé Řecko. Noční zákaz vycházení platí denně od půlnoci do 5:00 hodin ráno. Pro celé Řecko platí povinné nošení roušek na veřejnosti. Na rozdíl od jarní karantény se smí cestovat mezi regiony.

Řecko hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, přesto počet nemocných v Řecku od začátku října začal výrazně stoupat. Za neděli země nahlásila 1678 případů nákazy koronavirem. Od února země eviduje 40.929 nemocných, 635 lidí s covidem-19 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Řecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 21 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy