Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října. Napsal o tom dnes list Il Messagero. Nouzový stav umožňuje kabinetu nařizovat restrikce související s pandemií i bez souhlasu parlamentu, a podle deníku by bez něj nemohla dál pokračovat ani některá aktuálně platná opatření. Jihoitalská Kampánie dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených zavedla povinné nošení roušek i venku.

Premiér Giuseppe Conte letos v souvislosti s koronavirovou nákazou vyhlásil půlroční nouzový stav 31. ledna, kdy se infekce poprvé prokázala u dvou čínských turistů v Římě. V červenci jej vláda prodloužila do konce října.

V šedesátimilionové Itálii nyní denně přibývá více než 1000 nakažených, ve středu úřady informovaly o 1640 nových případech. Na rozdíl od jara, kdy se virus šířil zejména na severu země, se nyní s rostoucím počtem nakažených potýkají také na jihu. Guvernér Kampánie Vincenzo De Luca proto ode dneška nařídil, aby lidé na území celého regionu nosili roušky i venku. Nařízení zatím platí do 4. října.

?#CORONAVIRUS, OBBLIGATORIO INDOSSARE LA MASCHERINA ALL’APERTOOccorre ripristinare immediatamente comportamenti responsabili, a maggior ragione con l'apertura delle scuole. Se vogliamo evitare chiusure generalizzate è necessario il massimo rigore.?https://t.co/e5Zh009eN6 pic.twitter.com/To7aSmJnKC

— Vincenzo De Luca (@VincenzoDeLuca) September 24, 2020

"Pokud chceme zabránit plošné karanténě, musíme postupovat nekompromisně," řekl De Luca. Povinnost zakrývání nosu a úst i venku nově platí také v centru města Janov, uvedla agentura APA.

Od začátku epidemie se v Itálii koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo více než 300.000 lidí, přes 35.700 pacientů s covidem-19 zemřelo. Také tady se od konce srpna tempo přibývání nových případů zvyšuje, ale ani zdaleka ne tak prudce jako například ve Francii, Španělsku či Česku. Odborná monitorovací organizace GIMBE nicméně upozornila, že za posledních sedm dní se počet lidí, kteří kvůli těžkému průběhu covidu-19 skončili v nemocnici, zvýšil téměř o pětinu na více než 2600. Roste i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Itálie Roušky a respirátory Giuseppe Conte Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy