Italská vláda schválila povinnost covidpasů do vnitřku restaurací či kin

Italská vláda schválila nová koronavirová opatření, která mimo jiné zahrnují vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či sportovišť pouze s covidovým pasem. Nový dekret, který má platit od 5. srpna a ještě ho musí schválit parlament, rovněž předpokládá další prodloužení nouzového stavu v zemi vyhlášeného kvůli pandemii.

Restaurace, ilustrační foto

Ten platí v Itálii od loňského ledna po několika prodlouženích zatím do konce července. Nově by měl být prodloužen do konce roku. Informovala o tom televize Rai.

Podle nového vládního dekretu by měli od 5. srpna lidé starší 12 let v Itálii smět do vnitřních prostor restaurací, do kin, divadel, muzeí, posiloven či do bazénů pouze s takzvaným zeleným pasem, který potvrzuje nejméně jednu dávku očkování proti covidu-19, prodělání této nemoci v předchozím půlroce či negativní test na koronavirus starý maximálně 48 hodin. Takzvaný zelený pas platí v Itálii od června a dosud je nutný jen pro vstup do pečovatelských domů či na velké akce, jako jsou koncerty nebo sportovní utkání.

Italská vláda se novým opatřením snaží přimět více Italů k očkování proti covidu-19 a omezit tak šíření epidemie. V této šedesátimilionové zemi má dokončené očkování proti covidu zatím asi 53 procent obyvatel starších 12 let.

Vláda dnes rovněž schválila nová kritéria pro zařazování regionů do barevných zón podle epidemické situace. Nyní je celá země bílou zónou, kde platí jen minimální opatření, dalšími stupni jsou zóny žluté, oranžové a červené (s nejhorší epidemickou situací). Dosud je kritériem zařazování regionů do oblastí s jinou mírou rizika změna poměru počtu nakažených k počtu obyvatel, nově to má být počet hospitalizovaných a obsazenost lůžek intenzivní péče v nemocnicích.

Prokazování se covidovým pasem při vstupu do kin, muzeí či sportovišť zavedla tento týden například Francie, kde bude tato povinnost od srpna platit rovněž pro restaurace a obchodní centra. Přísnější jsou v Řecku, kde od minulého pátku do konce srpna smí do vnitřních prostor restaurací, kaváren a zábavních podniků jen očkovaní.

Podle italských médií se vláda používáním covidových pasů také snaží vyhnout tomu, aby nemusela znovu zavádět omezení jako například zákaz nočního vycházení, jako to dělají v posledních týdnech některé španělské regiony. Například v Katalánsku tamní nejvyšší soud dnes potvrdil prodloužení zákazu nočního vycházení zavedeného minulý týden v asi 160 obcích s nejhorší epidemickou situací. Zákaz má zatím platit do 30. července. Zákaz vycházení od jedné do šesti ráno minulý týden potvrdil také soud ve Valencii, kde toto omezení platí v osmi desítkách obcí a kde je též omezeno shromažďování na 10 lidí. Na Baleárách se od soboty nebudou smět od jedné do šesti ráno setkávat osoby z různých domácností a o povolení zakázat vycházení v noci v oblastech s nejhorší epidemickou situací požádaly také vlády Aragonie, Navarry či Asturie.

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

Související:

Právě se děje