Restaurace

Ilustrační foto

Restaurací a hotelů se vyšší DPH příliš nedotkne. Svaz obchodu nižší daně vítá

Asociace hotelů a restaurací České republiky vítá skutečnost, že vláda vyslyšela požadavky a argumenty provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení, aby služby ubytování a stravování zůstaly ve snížené sazbě. Je to trend, kterým se vydává celá Evropská unie ve snaze podpořit nejen cestovní ruch, ale také služby s intenzivním podílem lidské práce. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá hradeckou restaurací, potíže po jídle postihly 130 lidí

Problémy po požití jídla na konci března ve vietnamské restauraci v Hradci Králové postihly 130 lidí. U 90 z nich byla potvrzena salmonelóza. Hygienici již nepředpokládají, že by počet postižených dále rostl. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Případem se zabývá policie pro přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.
Restaurace, ilustrační foto

Přijdou číšníci o práci? Někteří restauratéři vidí budoucnost v robotech

V jídelnách po celém světě se jich už prohánějí desetitisíce. Stroje sahající člověku asi po pás umí vítat hosty, dovést je k jejich stolu, doručit jim jídlo a nápoje a odvézt špinavé nádobí do kuchyně. Robotičtí číšníci se v posledních letech prodávají čím dál víc a mnozí v nich vidí odpověď na problémy s nedostatkem pracovníků v pohostinství, píše agentura AP.
Restaurace, ilustrační foto

Po jídle v hradecké restaurace zůstávají v nemocnici dvě děti

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zůstávají v péči lékařů dvě děti, které měly zdravotní obtíže z jídla z jedné z královéhradeckých restaurací. Od neděle 2. dubna ošetřila nemocnice 50 lidí, z toho šest hospitalizovala. ČTK to řekl Zdeněk Tušl z hradecké nemocnice. Pacienti shodně uváděli, že byli na jídle v jedné z hradeckých restaurací, u některých se prokázala salmonela.
Restaurace, ilustrační foto

Počet lidí s problémy po jídle v Hradci Králové dál roste, část má salmonelózu. Restaurace už neotevře

Počet lidí se zdravotními obtížemi z jídla z jedné z královéhradeckých restaurací se zvýšil na 116. Salmonelóza byla potvrzena u 64 z nich. Jako společný znak problémů uvedli konzumaci pokrmů ve stejné provozovně stravovacích služeb v centru Hradce Králové v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna, uvedla na webu Krajská hygienická stanice (KHS) Královéhradeckého kraje. Údaje jsou k dnešním 8:45. Zmíněná restaurace, která nabízela asijskou kuchyni, je uzavřena. Konkrétní zdroj zdravotních obtíží zatím nebyl objasněn.
stolování

Lidí s obtížemi po jídle z hradecké restaurace přibylo, někteří mají salmonelózu

Lidí se zdravotními obtížemi po jídle v jedné z asijských restaurací v centru Hradce Králové v posledních hodinách přibylo. Krajská hygienická stanice (KHS) Královéhradeckého kraje má k dnešnímu ránu nahlášeno 46 lidí, z toho u 16 z nich byla potvrzena salmonelóza. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Údaje jsou k 8:30. Hygienici nařídili uzavření provozovny a její sanitaci. Hradecká KHS v pondělí okolo 13:00 informovala o 35 případech, z toho v 15 byla potvrzena salmonelóza.
Restaurace, ilustrační foto

Desítky lidí měly po návštěvě restaurace v Hradci Králové zdravotní problémy

V Hradci Králové od víkendu více než 30 lidí se zdravotními obtížemi vyhledalo pomoc zdravotníků. Shodně uváděli jako zdroj problémů konzumaci jídla v jedné restauraci v centru města. U zhruba poloviny lidí byla prokázána salmonela. Většina lidí ošetřených ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) byla propuštěna do domácího léčení, vyplynulo z informací Krajské hygienické stanice (KHS) Královéhradeckého kraje a FN HK. Na případ upozornila Česká televize.
Restaurace, ilustrační foto

Češi za jeden oběd v restauraci utratí v průměru 196 korun, více než loni

Za oběd v restauraci Češi v únoru průměrně utratili 196 korun, meziročně o 15 korun více. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Up ČR, která vydává kartu eStravenka. Většině zaměstnancům podle ní příspěvek na stravování k úhradě oběda nestačí, když se cena poledního menu v únoru pohybovala kolem 180 korun a stravenku v hodnotě vyšší než 150 korun dostávají jen jednotky procent lidí.
Restaurace, ilustrační foto

Tržby v českých hospodách a restauracích minulý rok vzrostly o 40 procent

Tržby v českých hospodách a restauracích minulý rok vzrostly o 40 procent proti roku 2021. Vyplývá to z dat společnosti Dotykačka, které dnes novinářům představil ředitel rozvoje produktu a služeb společnosti Vladimír Sirotek. Nejvíc se tržby zvýšily v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, a to o 52 procent. V Praze stouply o 46 procent. Firma poskytuje pokladní systémy zhruba čtvrtině podniků v zemi.
Restaurace, ilustrační fotografie.

V turecké restauraci vybuchl plyn, zemřelo sedm lidí

Při výbuchu plynu v prodejně kebabu v západním Turecku dnes zahynulo sedm lidí, včetně tří dětí. S odvoláním na úřady o tom informovaly tiskové agentury. Guvernér provincie Aydin řekl stanici CNN Türk, že pět dalších osob bylo zraněno a jeden z nich je v kritickém stavu.
Restaurace, ilustrační fotografie.

Restauracím hrozí problémy. Nižší útraty mohou vest k jejich uzavírání

Nižší útraty v restauracích kvůli rostoucí inflaci mohou vést k uzavírání podniků, nejvíce v menších městech a vesnicích. Lidé budou kvůli vyšším cenám navštěvovat restaurace méně a vyhledávat a orientovat se více na kvalitu. V rozhovoru pro ČTK to uvedl manažer Asociace kuchařů a cukrářů Tomáš Popp.
Restaurace, ilustrační foto

Španělské restaurace budou povinně nabízet hostům možnost odnést si nesnědené jídlo

Španělské restaurace budou muset povinně nabízet hostům možnost odnést si nesnědené jídlo s sebou domů v recyklovatelném obalu. Stanovuje to nový zákon zaměřený na boj s plýtváním potravinami, který schválila vláda, napsal list The Times. Od začátku ledna se navíc ve Španělsku začnou danit obaly na jedno použití, a prodejny proto chtějí motivovat zákazníky, aby si do obchodů nosili vlastní znovu použitelné obaly.
Restaurace, ilustrační foto

Na Štědrý den a na silvestra bude v Česku otevřena asi polovina restaurací

Na Štědrý den a na silvestra bude v ČR otevřena asi polovina restaurací, které nejsou součástí ubytovacích zařízení. ČTK to řekl předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Kapacity většiny z nich jsou zatím naplněné z poloviny, téměř všechny stoly má zarezervované přibližně třetina. Restaurace, které zůstanou zavřené, jako důvod nejčastěji uvedly kritický nedostatek personálu či nízký zájem hostů. Nový rok turisté podle Stárka čím dál častěji slaví na ulicích měst.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy