Oborové organizace odmítají případné zvýšení DPH u ubytování a stravování

Oborové organizace odmítají návrhy ministerstva financí na zvýšení DPH u ubytování a stravování. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pro ČTK uvedla, že po covidu-19 a růstu nákladů by snaha o zvýšení příjmů do státního rozpočtu mohla být kontraproduktivní, protože by to mohlo ohrozit existenci mnoha podniků. 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) možné zvýšení sazeb v gastronomii označila za neefektivní. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí zhruba za měsíc a do té doby nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní.

Česká televize (ČT) v pondělí informovala, že v návrhu ministerstva financí (MF) je zavést dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. U ubytovacích služeb se podle ČT navrhuje přesun z deseti procent na 21 procenta a u stravovacích služeb chce stát zvýšit DPH z deseti na 14 procent.

Asociace hotelů a restaurací ČR s úvahami o přesunutí ubytovacích služeb do základní sazby nesouhlasí, protože by podle ní Česko bylo jedinou zemí v EU, která na ubytovací služby tuto sazbu aplikuje, a to s výjimkou Dánska, kde je jedna sazba. AHR uvedla, že obor čelil dvěma letům omezování podnikání v souvislosti s pandemií a následně výraznému růstu nákladů. "A dodnes se nedostal ani na výkony roku 2019," řekl Václav Stárek, prezident AHR.

Ustát možné zvýšení DPH by podle AHR mohlo mít problém asi 40 procent podniků. Změna by podle asociace také měla přímý dopad na ceny ubytování a snížení konkurenceschopnosti na evropském trhu. "U stravovacích služeb pouze šest zemí EU aplikuje základní sazbu DPH. Také zde je všeobecná snaha EU podporovat stravování za dostupné ceny," podotkl Stárek. Dodal, že úvahy o přechodu na dvě sazby DPH považuje AHR za legitimní, ale žádá větší diskusi.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků v prohlášení uvedla, že zvýšení sazeb DPH v gastronomii nepřinese státu žádoucí efekt. Asociace zdůraznila, že podobně jako u ubytování se obor potýkal s problémy kvůli pandemii. "V době, kdy ostatní státy jako třeba Slovensko nebo Velká Británie snižují sazby, aby podpořily covidovou pandemií zasažené obory, česká vláda se jim snaží tímto krokem podkopnout nohy. Ministr financí nekomunikuje a neřeší návrhy se zástupci oboru a ani nesdílí analýzy, na základě kterých s těmito návrhy přichází," tvrdí AMSP.

Zvýšení DPH povede podle AMPS ke zdražení a k poklesu poptávky. Pokles ziskovosti v oboru odhaduje o více než 30 procent a zejména na vesnicích a v menších městech by podle asociace přestalo podnikání v gastronomii dávat smysl. "Ceny potravin a energií zvýšily restauracím náklady, neúčelový stravenkový paušál snížil počet zákazníků v době obědů," dodává AMSP.

Už dnes podle AMPS lidé přestávají chodit do restaurace a pivo nakupují v řetězcích zahraničních vlastníků. Zvýšením DPH dál ubyde hostů a může se ještě víc podpořit takzvaná šedá ekonomika, míní asociace. Stát nevybere víc peněz a změna povede k poškození podnikatelského prostředí a pivní kultury, kterou je obor historicky významný, uvedla AMSP.

Související

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 

Více souvisejících

DPH Hotely Restaurace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy