Oborové organizace odmítají případné zvýšení DPH u ubytování a stravování

Oborové organizace odmítají návrhy ministerstva financí na zvýšení DPH u ubytování a stravování. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pro ČTK uvedla, že po covidu-19 a růstu nákladů by snaha o zvýšení příjmů do státního rozpočtu mohla být kontraproduktivní, protože by to mohlo ohrozit existenci mnoha podniků. 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) možné zvýšení sazeb v gastronomii označila za neefektivní. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí zhruba za měsíc a do té doby nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní.

Česká televize (ČT) v pondělí informovala, že v návrhu ministerstva financí (MF) je zavést dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. U ubytovacích služeb se podle ČT navrhuje přesun z deseti procent na 21 procenta a u stravovacích služeb chce stát zvýšit DPH z deseti na 14 procent.

Asociace hotelů a restaurací ČR s úvahami o přesunutí ubytovacích služeb do základní sazby nesouhlasí, protože by podle ní Česko bylo jedinou zemí v EU, která na ubytovací služby tuto sazbu aplikuje, a to s výjimkou Dánska, kde je jedna sazba. AHR uvedla, že obor čelil dvěma letům omezování podnikání v souvislosti s pandemií a následně výraznému růstu nákladů. "A dodnes se nedostal ani na výkony roku 2019," řekl Václav Stárek, prezident AHR.

Ustát možné zvýšení DPH by podle AHR mohlo mít problém asi 40 procent podniků. Změna by podle asociace také měla přímý dopad na ceny ubytování a snížení konkurenceschopnosti na evropském trhu. "U stravovacích služeb pouze šest zemí EU aplikuje základní sazbu DPH. Také zde je všeobecná snaha EU podporovat stravování za dostupné ceny," podotkl Stárek. Dodal, že úvahy o přechodu na dvě sazby DPH považuje AHR za legitimní, ale žádá větší diskusi.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků v prohlášení uvedla, že zvýšení sazeb DPH v gastronomii nepřinese státu žádoucí efekt. Asociace zdůraznila, že podobně jako u ubytování se obor potýkal s problémy kvůli pandemii. "V době, kdy ostatní státy jako třeba Slovensko nebo Velká Británie snižují sazby, aby podpořily covidovou pandemií zasažené obory, česká vláda se jim snaží tímto krokem podkopnout nohy. Ministr financí nekomunikuje a neřeší návrhy se zástupci oboru a ani nesdílí analýzy, na základě kterých s těmito návrhy přichází," tvrdí AMSP.

Zvýšení DPH povede podle AMPS ke zdražení a k poklesu poptávky. Pokles ziskovosti v oboru odhaduje o více než 30 procent a zejména na vesnicích a v menších městech by podle asociace přestalo podnikání v gastronomii dávat smysl. "Ceny potravin a energií zvýšily restauracím náklady, neúčelový stravenkový paušál snížil počet zákazníků v době obědů," dodává AMSP.

Už dnes podle AMPS lidé přestávají chodit do restaurace a pivo nakupují v řetězcích zahraničních vlastníků. Zvýšením DPH dál ubyde hostů a může se ještě víc podpořit takzvaná šedá ekonomika, míní asociace. Stát nevybere víc peněz a změna povede k poškození podnikatelského prostředí a pivní kultury, kterou je obor historicky významný, uvedla AMSP.

Související

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 

Více souvisejících

DPH Hotely Restaurace

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy