Úderem dnešní půlnoci začal v Česku platit kontroverzní konsolidační balíček, který přináší řadu škrtů, omezení a změn v daních i DPH. Co vše se ode dneška mění pro občany, podnikatele i zaměstnance?
Snížení prahu 23% sazby zálohy daně z příjmů fyzických osob na trojnásobek průměrné mzdy
Od 1. 1. 2024 bude limit příjmů, od kterého se platí 23% sazba daně, namísto 4násobku průměrné mzdy začínat na 3násobku průměrné mzdy. Tím se rozšiřuje okruh vysokopříjmových poplatníků, kteří podléhají 23% sazbě daně z příjmů. Tato opatření představují solidární krok, který má zajistit větší podíl vysokopříjmových poplatníků na konsolidaci veřejných financí. V současné době zaměstnanec platí 23% daň z příjmů, které přesahují částku 161 296 Kč. Nově bude tato částka zhruba ve výši 131 901 Kč.
Omezení slevy na dani pro manžela/manželku
Od 1. 1. 2024 dojde k parametrickému omezení slevy na dani pro manžela/manželku ve společné domácnosti, která se nově uplatní pouze u těch, kteří pečují o dítě do 3 let věku. Hlavním důvodem tohoto omezení je odstranění odrazování od vstupu na trh práce a započetí významnější výdělečné činnosti, které bylo s aktuálními pravidly spojeno, protože při překročení limitní hranice příjmů zaniká nárok na slevu.
Zrušení slevy na dani pro studenta
Hlavním důvodem zrušení slevy na dani pro studenta od 1. 1. 2024 je její nízká efektivita ve srovnání s klasickými studentskými slevami. Ty by měly postačovat pro většinu studentů, kteří vydělávají částky odpovídající standardní slevě na poplatníka, jež plně eliminuje zdanění u výdělků 205 600 Kč ročně, což odpovídá průměrnému měsíčnímu příjmu ve výši cca 17 100 Kč. Zrušení slevy na dani pro studenta současně přispěje k omezení situací, kdy osoby využívají status studenta pouze formálně, tj. jsou zapsány ke studiu, ale vzdělávací instituci nenavštěvují.
Zrušení školkovného
Hlavním důvodem zrušení slevy na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení od 1. 1. 2024 je to, že toto opatření většinou využívají středně a vysokopříjmové skupiny obyvatel s dostatečně vysokým základem daně. Naopak pro nízkopříjmové skupiny, např. samoživitele pracující na částečné úvazky, není tato podpora většinou výhodná, protože si ji nemohou uplatnit kvůli nízké dani. Školkovné je tak příkladem toho, že daňové nástroje ne vždy optimálně slouží sociální politice. Očekává se, že toto opatření povede ke zvýšení kapacity předškolních zařízení.
Omezení osvobození nepeněžních benefitů pro zaměstnance
Všechny dosud od daně osvobozené nepeněžní benefity, které zaměstnavatel poskytne zaměstnanci, budou od 1. 1. 2024 osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrné mzdy (aktuálně 21 984 Kč ročně), která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o 2 roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto vyměřovacího základu. Zaměstnanec bude moci nadále jako doposud čerpat např. příspěvek na zájezdy, kulturní nebo sportovní akce, na tištěné knihy apod. U příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnance dojde k sjednocení podmínek pro osvobození takového příspěvku, tj. bez ohledu na jeho formu.
Omezení osvobození stravenek
V současné době jsou stravenky na rozdíl od stravenkového paušálu na straně zaměstnance osvobozeny od daně bez limitu, čímž mohou tyto stravovací benefity činit řádově i stovky korun denně (tzv. manažerské stravenky). Podmínky pro osvobození příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnanců se od 1. 1. 2024 sjednotí tak, že i stravenky budou na straně zaměstnance od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny do zákonem stanoveného limitu. V souvislosti s tím dojde i k úpravě stravovacího paušálu tak, aby ho mohly adekvátně čerpat i osoby na delších pracovních směnách.
Úprava odvodové zátěže pro OSVČ
S ohledem na doporučení NERV a široké ekonomické odborné obce dojde od 1. 1. 2024 k úpravě odvodové zátěže pro OSVČ. Konkrétně v období 2024-2026 dojde k postupnému zvýšení minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění pro OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy, což představuje nárůst o 5 procentních bodů ročně. Tímto krokem se má přiblížit minimální vyměřovací základ úrovní minimální mzdy. Paralelně s tím budou OSVČ platit pojistné ve výši minimálně 55 %, namísto současných 50 % základu daně. Oba subjekty, jak zaměstnanci, tak OSVČ, budou zdaněny stejnou sazbou daně 15 % pro základ daně do 36násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahujícího 36násobek průměrné mzdy. Zatímco u zaměstnanců se hrubá mzda stává základem daně, u OSVČ je základem daně rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Redukce sazeb DPH a snížení daně
Od 1. 1. 2024 dochází k redukci počtu sazeb DPH na základní 21 % a sníženou 12 %. Vybrané zboží a služby budou přeřazeny z nižší do základní sazby DPH. Knihy budou plně osvobozeny od DPH.
V souladu s doporučeními z NERV a dalších ekonomických expertů dojde od 1. 1. 2024 ke zjednodušení systému DPH sjednocením dvou nižších sazeb (15 % a 10 %) do jedné společné ve výši 12 %. Toto opatření povede k vyšší efektivitě a transparentnosti systému DPH, omezí příležitosti k daňové optimalizaci a odstraní absurdity, jako je aplikace tří různých sazeb DPH na pivo v restauracích.
Sjednocením nižších sazeb DPH na 12 % dojde k současnému snížení DPH (a tím i příjmů veřejných rozpočtů) u řady citlivých zboží a služeb, například potraviny bez většiny nápojů, stavební práce, dětské autosedačky nebo pohřební služby. Knihy budou plně osvobozeny od DPH. Naopak položky bez prokázaného sociálního nebo zdravotního významu, které byly zařazeny do nižší sazby vládou v reakci na přechodné situace, jako byla covidová krize nebo povinnost EET, budou přeřazeny do základní sazby DPH. Týká se to například kadeřnických a holičských služeb, točeného piva, zpracování komunálního odpadu, oprav obuvi, kožených výrobků, jízdy na kole, úklidových prací a řezaných květin.
Kromě toho dochází ke zvýšení sazby daně z 15 % na 21 % u služeb autorů a výkonných umělců, sběru a přepravy komunálního odpadu, palivového dřeva ve všech podobách, dovozu uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností. Ostatní položky z nižší sazby zůstávají ve sjednocené nižší sazbě 12 %.
Do nižší sazby DPH se přesouvají příležitostná a zvláštní linková hromadná doprava osob, veškerá pitná voda dodávaná vodovodem, a některé zdravotnické přístroje a zařízení. Noviny, časopisy a jiná periodika budou zdaněny 12% sazbou DPH.
Zvýšení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance
Od 1. 1. 2024 dochází k opětovnému zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců ve snížené výši 0,6 %. Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedl k nerovnováze v systému nemocenského pojištění. Sazba nemocenského pojištění placená zaměstnavateli se v roce 2019 snížila z 2,3 % vyměřovacího základu na 2,1 %
Související
Ficovo zvýšení daní posvětil Pellegrini. Chtěl, aby se splnila jedna podmínka
Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
před 2 hodinami
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
před 3 hodinami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 3 hodinami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 4 hodinami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 5 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 5 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 6 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 7 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 7 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 8 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 8 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 8 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 9 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 9 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 9 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 10 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 11 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 11 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 11 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě