V jídelnách po celém světě se jich už prohánějí desetitisíce. Stroje sahající člověku asi po pás umí vítat hosty, dovést je k jejich stolu, doručit jim jídlo a nápoje a odvézt špinavé nádobí do kuchyně. Robotičtí číšníci se v posledních letech prodávají čím dál víc a mnozí v nich vidí odpověď na problémy s nedostatkem pracovníků v pohostinství, píše agentura AP.
"Nemám pochyb o tom, že tohle je směr, kterým svět jde," řekl Dennis Reynolds, děkan hoteliérské fakulty na vysoké škole University of Houston. Ve školní restauraci robota používají od prosince a podle Reynoldse to ulehčilo práci lidskému personálu a zvýšilo efektivitu.
Jiní ale mají za to, že roboti-číšníci jsou spíše marketingovým trikem, který je daleko od toho, aby nahradil skutečné číšníky a servírky. Nedovedou přijímat objednávky a mnohé restaurace mají schody, venkovní terasy nebo jiné překážky, s nimiž se neumí vyrovnat. "Restaurace jsou docela chaotická místa, takže je dost těžké zapojit automatizaci tak, aby to bylo skutečně produktivní," míní Craig Le Clair, který se automatizací práce zabývá v poradenské společnosti Forrester.
Přesto robotů přibývá. Společnost Bear Robotics sídlící v kalifornské Silicon Valley představila svého robota Servi v roce 2021 a očekává, že do konce roku se jich bude ve 44 amerických státech a v zahraničí využívat na 10.000 kusů. Čínská firma Pudu Robotics založená v roce 2016 už do celého světa dodala 56.000 robotů.
"Všechny řetězce restaurací usilují o co nejvyšší míru automatizace," řekl Phil Zheng z texaské společnosti Richtech Robotics, která se zaměřuje na servery pro roboty. "Během dalšího roku, dvou je lidé budou potkávat všude," dodal.
Model BellaBot od Pudu Robotics si koupil i Li Zhai, když měl v létě roku 2021 problém najít pracovníky pro svou restauraci Noodle Topia na předměstí Detroitu. Robot měl takový úspěch, že pořídil další dva. Teď jeden stroj odvádí návštěvníky ke stolům, zatímco další k nim doručuje misky s horkými nudlemi. Zaměstnanci skládají špinavé nádobí na třetího robota, který ho odváží zpět do kuchyně. Zhaiovi přitom stačí tři lidé při stejném vytížení podniku, které dříve vyžadovalo pět až šest zaměstnanců. A zatímco robot stojí asi 15.000 dolarů (přes 320.000 Kč), zaměstnanec stojí pět až šest tisíc za měsíc, řekl.
Podle Zhaie mají číšníci díky robotům více času na konverzaci se zákazníky, což jim zase zvyšuje spropitné. A zákazníci často na sociální sítě přidávají videa robotů, což přitahuje zájem dalších lidí. "Kromě toho, že ubírají práci, roboti generují tržby," řekl restauratér.
Interakce lidských číšníků s těmi robotickými se mohou různit. Betsy Reynosaová, která pracuje s modelem BellaBot v restauraci ve floridském West Melbourne, řekla, že robot dovede být otravný. "Nemůžete mu říct, aby uhnul, nebo něco takového," uvedla. Kromě toho zažila zákazníky, kteří kontakt s robotem odmítali. Celkově ho ale hodnotila jako přínos, protože díky němu nemusí tolik chodit do kuchyně a zpátky a může se více věnovat zákazníkům.
Problémy s nedostatkem pracovníků urychlily po celém světě přijímání robotů, míní Le Clair. Ve Spojených státech gastroprůmysl na konci loňského roku zaměstnával 15 milionů lidí, což bylo stále o 400.000 méně než před začátkem pandemie, uvádí podnikatelská komora National Restaurant Association. V nedávném průzkumu jí 62 procent restauratérů řeklo, že nemají dostatek zaměstnanců na to, aby se vyrovnali s úrovní poptávky.
Obavy o hygienu spojené s pandemií a rozmach nových technologií jako jsou menu ve formě QR kódů rovněž připravily půdu pro roboty, řekl Karthik Namasivayam, který vede obor podnikání v gastronomii na Michiganské státní univerzitě. "Jakmile podnik začne rozumět jisté technologii a pracovat s ní, další technologie přestanou budit takové obavy a budou s postupem času přijímané mnohem ochotněji," dodal.
Související
Ukrajinské bary vyškrtávají v Česku populární nápoj. Jeho výrobce dál podniká v Rusku
Restaurace chtějí, aby vláda platila za zařazení do michelinského průvodce. Stát by podpořil celou ekonomiku, míní Pohlreich
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák