Policie se zabývá hradeckou restaurací, potíže po jídle postihly 130 lidí

Problémy po požití jídla na konci března ve vietnamské restauraci v Hradci Králové postihly 130 lidí. U 90 z nich byla potvrzena salmonelóza. Hygienici již nepředpokládají, že by počet postižených dále rostl. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Případem se zabývá policie pro přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

"Jednalo se zřejmě o jednorázovou událost, kdy postižené osoby konzumovaly pokrmy v dané provozovně od úterý 28. března do soboty 1. dubna," uvedla mluvčí hygieniků. Pravděpodobným zdrojem nákazy byla podle hygieniků v restauraci ručně vyráběná arašídová omáčka. Její vzorek však hygienici nemohli odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici.

"U části personálu a v několika vzorcích byla předběžně detekována bakterie salmonela, nyní se čeká na dourčení typu v Národní referenční laboratoři," uvedla mluvčí. Podle Fakultní nemocnice Hradec Králové, která v souvislosti s případem poskytla péči 46 lidem s průjmovým onemocněním, šlo o netypický kmen Salmonely Thompson, který se vyskytuje zřídka.

Restaurace je od zjištění nákazy uzavřena, hygienici nařídili její sanitaci. Hygienici v provozovně postupně odebrali 43 vzorků. V 15 případech šlo o suroviny a v 28 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření kvůli vyloučení možného nosičství nákazy.

Policie v případu zahájila úkony trestního řízení pro přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí trest vězení až na půl roku, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. "Úzce spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Zjišťujeme veškeré okolnosti související s postiženými osobami," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Z téměř 50 lidí, které ošetřila fakultní nemocnice, jich v nemocnici na několik dní skončilo šest. "Poslední hospitalizovaná pacientka byla propuštěna v minulých dnech," uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Hospitalizováni byli lidé ve vysokém stupni dehydratace způsobené průjmovým onemocněním. Lékaři jim infuzemi doplnili tekutiny.

Hygienici nyní chystají v případu zahájení přestupkového řízení. V něm je podle zákona možné přestupci uložit sankci až tři miliony korun. Před pěti lety v případu otravy jídlem v bistru v Hradci Králové s 81 nemocnými dostal provozovatel bistra od hygieniků pokutu 250.000 korun.

Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře. Aktuálně na facebookovém profilurestaurace žádné příspěvky nejsou.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Restaurace Hradec Králové Královéhradecký kraj

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 44 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy