Zdrojem nákazy ve vietnamské restauraci v Hradci Králové byla zřejmě arašídová omáčka

Zdrojem nákazy z jídla ve vietnamské restauraci v Hradci Králové na konci března byla podle hygieniků zřejmě arašídová omáčka. Počet lidí se zdravotními potížemi se do dneška zvýšil na 127, z toho u 78 z nich byla potvrzena salmonelóza. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

Nemocní jako společný znak problémů uvedli konzumaci v provozovně v centru Hradce Králové v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna. Restaurace je od té doby uzavřena, hygienici nařídili její sanitaci.

"Na základě našeho šetření a informací od postižených osob můžeme označit jako vysoce pravděpodobný zdroj nákazy arašídovou omáčku. Z ní se nakazila i část personálu. Bohužel vzorek arašídové omáčky z daného období nebylo možné odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici," uvedla Krejčí.

Aby hygienici mohli označit příčinu kontaminace arašídové omáčky, potřebují podle mluvčí znát veškeré výsledky odebraných vzorků potravin a surovin. "Na vyjádření hypotézy proto potřebujeme ještě čas. Zdá se ale, že se jednalo o jednorázovou chybu, která poškodila zdraví více než stovce lidí," uvedla.

Hygienici při kontrole v provozovně odebrali 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Výsledky rozborů by hygienici měli mít k dispozici tento týden. Zaměstnanci byli zároveň odesláni na vyšetření kvůli vyloučení možného nosičství nákazy.

Počet nakažených lidí nemusí být konečný. "Několik vzorků bylo odesláno do Národní referenční laboratoře k dalšímu dourčení, výsledky bychom měli znát během tohoto týdne," uvedla mluvčí hygieniků.

Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře. Aktuálně na facebookovém profilu restaurace žádné příspěvky nejsou.

V červnu 2018 po požití kuřecího kebabu se zeleninou v jiném stravovacím zařízení v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Provozovatel bistra dostal od hygieniků pokutu 250.000 korun.

Související

Hradec Králové

LFA: Věříme, že Hradec Králové odehraje svůj první domácí duel na svém novém stadionu

Ve třetím ligovém kole nového ročníku fotbalové Fortuna ligy 2023/24 je na programu mimo jiné v sobotu 5. srpna první domácí duel Hradce Králové, který se utká s Českými Budějovicemi. Otázkou však nadále zůstává, kde se duel bude hrát. Východočeši by si ho přáli odehrát už na svém novém stadionu, jenž je stále nedostavěný. Přes tento fakt ale Ligová fotbalová asociace (LFA) věří, že se duel skutečně na stadionu v Hradci odehraje a odmítá možnost přehození pořadatelství zápasu Českým Budějovicím. V případě, že by hradečtí na svém novém stadionu hrát nemohli, celý podzim své domácí zápasy budou hrát v plzeňském azylu. 
Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec mění trenéra. Nejstarší kouč v lize Koubek končí ze zdravotních důvodů

V Hradci Králové už jednasedmdesátiletého trenérského barda Miroslava Koubka na pozici hlavního kouče tamní fotbaloví fanoušci neuvidí. K týmu už se totiž velezkušený lodivod nevrátí poté, co prošel blíže nespecifikovanou nemocí, která však měla těžký průběh. Minimálně do konce této sezóny ho po dohodě s klubem u týmu nahradí dosavadní asistent Stanislav Hejkal. 

Více souvisejících

Hradec Králové Restaurace Královéhradecký kraj

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 23 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 5 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy