Italská vláda trvá na uzavření lyžařských areálů během vánočních a novoročních svátků. Kabinet to oznámil při jednání s předsedy krajských rad, píše dnes agentura ANSA. Regionální představitelé vládu vyzvali, aby uzavřela hranice, pokud provoz v zimních střediscích zatím nepovolí. O pravidlech, která budou platit během vánočních svátků, chce italská vláda rozhodnout do konce tohoto týdne.
"Sjezdovky a zařízení určená pro zimní dovolenou otevřou, až epidemie oslabí, doufejme za měsíc či měsíc a půl," uvedl ministr pro vztahy s regiony Francesco Boccia. Podle italské vlády trvá riziko, že by kvůli velkému počtu lidí mohla vzniknout v lyžařských areálech nová ohniska nákazy koronavirem.
Proti úplnému zastavení provozu sjezdovek a vleků jsou i nadále předsedové krajských rad na severu Itálie. "Pokud ale vláda rozhodne, že nejsou naplněné podmínky pro zimní dovolenou, tak je nezbytné, aby byly ihned vyčleněné finance pro kompenzace podnikatelským provozům," uvedl předseda rady kraje Piemont Alberto Cirio, kde se nachází například středisko Sestriere.
Regiony podporují úsilí italské vlády, aby pro lyžování v Alpách platila stejná pravidla. "Zavření lyžařských středisek musí být sjednáno na evropské úrovni, jinak, kdyby se například Rakousko rozhodlo sjezdovky otevřít, by se vytvořilo mezi oblastmi nerovné postavení," uvedl ve čtvrtek předseda autonomní oblasti Trento Maurizio Fugatti, kde se nachází oblíbená letoviska jako Madonna di Campiglio.
V případě, že by se země na společných pravidlech nedohodly, představitelé regionů vyzvali vládu, aby uzavřela hranice. Kabinet zvažuje, že by státy, kde by bylo lyžování o Vánocích povoleno, zařadil na seznam rizikových zemí. Cestující z těchto oblastí, mezi kterými je v současnosti také Česká republika, se musí prokázat při příjezdu do Itálie negativním testem či nastoupit karanténu.
Pro evropskou koordinaci se vyjádřila ve čtvrtek i kancléřka Angela Merkelová. Německo podobně jako Itálie či Francie má v úmyslu nechat lyžařské areály během svátků zavřené. Na největší odpor iniciativa zatím narazila v Rakousku. Koordinovaný evropský přístup ve středu odmítl rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Jak uvádí francouzský deník Le Monde, přeshraniční lyžařský turismus o Vánocích znepokojuje i francouzské politiky. Na nerovné postavení oblastí upozornil premiéra Jeana Castexe dopis poslanců. "Kdokoliv z Francie bude moci odjet lyžovat do zahraničí, kde budou pravidla méně přísná," uvedl poslanec Vincent Rolland, který byl zvolen v alpské oblasti Savojsko. Část lyžařských areálů ve Francii navíc provozuje sjezdovky i na švýcarské straně Alp.
Švýcarsko, které je jedinou zemí v Alpách, kde je možné v současnosti lyžovat, není členem Evropské unie a pravidla pro provoz zimních areálů navíc nestanovuje centrální vláda, ale jednotlivé kantony. "Jsem kategorický: během Vánoc se ve Wallisu bude lyžovat a jíst v restauracích," uvedl deníku Le Monde předseda tohoto kantonu Christophe Darbellay, kde se nachází známá střediska jako Zermatt či Sion.
Související
Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala
Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály
lyžařské areály , Itálie , Zima , Alpy , Francie , Turisté , Švýcarsko , Rakousko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 1 hodinou
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 2 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 3 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 3 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 4 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 5 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 6 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
Budoucí vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance představuje další logický krok, protože země není pouze spotřebitelem bezpečnosti, ale stala se také jejím poskytovatelem. Na okraj fóra GLOBSEC v Praze to během akce POLITICO's Speakeasy prohlásil náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka.
Zdroj: Libor Novák