"Je to jako rozsudek smrti." Britové žijící v EU mají strach z divokého brexitu

Pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, stanou se Britové žijící v ostatních zemích EU z pohledu unie přes noc prakticky cizinci - v oficiálním jazyce občany třetích zemí. EU totiž plošně nezavedla obdobu britského statusu usedlíka, který by jim zajistil stejná práva, jaká požívali dosud, například co se týká lékařské péče, práce nebo studia. Rozhodnutí je na jednotlivých zemích.

Mnoho států, včetně Česka, ale již oznámilo, že i v případě neřízeného brexitu Britům jejich práva dočasně zachovají.

Dohoda o rozluce počítá s tím, že Britové v sedmadvacítce by se až do konce přechodného období po brexitu v prosinci 2020 těšili volnému pohybu osob a využívali dalších unijních práv. To ale nebude platit v případě, že se Spojené království a EU nedohodnou na úpravě textu, kterou požaduje Londýn, a 31. října nastane brexit bez dohody.

Mnoho Britů v EU takové vyhlídky a nejistota hluboce znepokojují. Nejvíce se obávají o právo na trvalý pobyt a práci. Podle expertů části Britů hrozí, že se ocitnou v dlouhodobém právním vakuu nebo povolení k pobytu vůbec nedostanou. "K tomu se přidává hněv a frustrace z toho, že se na ně zapomnělo," napsal britský deník The Guardian. Potíž může nastat i s důchody a různými sociálními dávkami. Ty jsou koordinované na unijní úrovni a přístup k nim bude tedy záviset na imigrační politice dané země nebo její případné dvoustranné úmluvě s Británií.

Evropská komise v minulých letech nejčastěji uváděla, že Britů v EU je téměř 1,3 milionu. Podle britského statistického úřadu žilo k počátku ledna 2017 v EU jinde než v Británii a v Irsku celkem 784.900 britských občanů. Zeměmi, které si pro dlouhodobý pobyt zvolilo nejvíce Britů, jsou kromě Irska Španělsko, Francie a Německo.

Evropská komise ve svém krizovém plánu pro případ brexitu bez dohody vyzvala členské země k "velkorysosti" a "pragmatismu". Přístup k britským občanům tedy záleží na dobré vůli a zákonech hostitelské země. Španělsko podle BBC například nabídlo přechodná opatření k ochraně práv britských občanů po dobu 21 měsíců, Německo poskytlo devět měsíců a Francie rok.

"Mnoho lidí v Británii žije v představách, že jsme všichni důchodci a žijeme si tu pohodlný život," řekla Jane Goldingová, která je spolupředsedkyní skupiny British in Europe - největšího sdružení zastupujícího Brity žijící a pracující v EU. "Ve skutečnosti ale 80 procent z nás je v pracovním věku nebo mladší. Někteří teď musejí přijmout zásadní rozhodnutí. Ale nemohou, protože nikdo neví, co bude dál," dodala.

Brexit bez dohody a konec volného pohybu by ohrozil také živobytí Britů, jejichž práce vyžaduje přesuny mezi různými členskými zeměmi. "Mám právo dál pracovat pouze v Německu - byl bych tu v podstatě zablokovaný," řekl BBC Daniel Tetlow ze skupiny British in Germany.

Obavy Britů žijících v EU se týkají také zajištění zdravotní péče pro penzisty v případě brexitu bez dohody, neboť britská státní zdravotnická služba (NHS) jim přestane proplácet náklady. Ty dosud důchodcům, kteří si sociální pojištění předtím platili v Británii, hradila na základě reciprocity. "Je to jako rozsudek smrti," řekla deníku The Guardian Denise Abelová, která od roku 2012 žije v Itálii. Britská vláda oznámila, že zdravotní péči bude asi 180.000 britským důchodcům žijícím jinde v EU hradit ještě šest měsíců.

Aby se vyhnuli komplikacím, zažádalo si mnoho Britů žijících v ostatních zemích unie o občanství hostitelské země. Například ve Francii jich od roku 2017 bylo přes 1500, což je čtyřikrát více než v roce 2015, tedy rok před referendem o EU.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy