Johnson a Pence si notovali. Řešili brexit, do Bruselu poslali jasný vzkaz

Evropská unie by měla s Británií spolupracovat na dosažení brexitové dohody, která bude respektovat suverenitu Spojeného království a sníží na minimum riziko problémů ve vzájemném obchodu. Po svém setkání s britským premiérem Borisem Johnsonem v Londýně k tomu dnes unii na twitteru vyzval americký viceprezident Mike Pence. Spojené státy se podle něj těší na novou obchodní dohodu, kterou s Británií hodlají po brexitu uzavřít.

Boris Johnson
doporučujeme

"Vzhledem k blížícímu se termínu brexitu vyzýváme Evropskou unii, aby jednala v dobré víře s premiérem Borisem Johnsonem a pracovala na dosažení dohody, která bude respektovat suverenitu Spojeného království a sníží na minimum problémy v obchodu," napsal na twitteru Pence, který se s britským premiérem setkal v jeho sídle v Downing Street. Schůzka se podle něj odehrála v "historickém okamžiku v životě obou našich národů".

"Zvláštní vztah" Británie a USA je podle Pence nadále velmi silný. Po brexitu by jej měla ještě posílit nová dohoda o volném obchodu, dodal viceprezident Spojených států.

Také podle prohlášení úřadu britského premiéra Johnson i Pence na schůzce zopakovali "své odhodlání vyjednat ambiciózní dohodu o volném obchodu poté, co Spojené království opustí EU".

Britští kritici avizované pobrexitové dohody o volném obchodu varují především před privatizací britské státní zdravotní služby NHS. Johnson nicméně dnes opět ujistil, že NHS "není předmětem jednání".

"A po chlorovaných kuřatech taky zrovna neprahneme," dodal premiér s odkazem na obavy, že by Británie musela v rámci dohody s USA snížit své standardy v oblasti hygieny v potravinářství. V USA producenti kuřecí maso často omývají ve slabém chlorovém roztoku. "My máme vlastní obří chlorované kuře tady v opozičních lavicích," dodal Johnson. Podle agentury Reuters tím měl na mysli lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Herec Milan Kňažko leží v nemocnici s covidem-19. Není to jen lehká…

29.09.2020 16:31 Slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko dnes prostřednictvím facebooku informoval, že leží v…

Průzkum: Německo ani po 30 letech není "srostlé". Rozdíly pociťují hlavně…

29.09.2020 16:16 Ani 30 let po znovusjednocení Německa není většina Němců přesvědčena o jednotě země. Vyplývá to z…

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud,…

29.09.2020 15:56 Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama