Johnson pronesl ostrý projev, po porážce v parlamentu chce předčasné volby

Přinášíme plný text prohlášení britského premiéra Borise Johnsona po rozhodnutí Dolní sněmovny prosadit na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Ať není pochyb o následcích dnešního večerního hlasování. Znamená, že parlament je na pokraji zmaření jakékoli dohody, kterou bychom mohli s Bruselem uzavřít. Protože zítřejší (středeční) zákon by předal kontrolu nad vyjednáváním Evropské unii.

A to by znamenalo další váhání, další odklad, další zmatek. A znamenalo by to, že sama EU by mohla rozhodovat, jak dlouho bude tuto zemi držet v EU. A protože odmítám plnit takový plán, musíme se rozhodnout a učinit volbu.

zdroj: YouTube

Pane předsedo, já volby nechci. Veřejnost volby nechce. Ale pokud sněmovna zákon zítra (ve středu) odhlasuje, veřejnost si bude muset vybrat, kdo půjde 17. října do Bruselu, aby toto vyřešil a posunul tuto zemi kupředu.

Každý bude vědět, že bude-li Rt Hon Gentleman (Pan Neznámý) premiérem, půjde do Bruselu prosit o prodloužení a vy přijmete, cokoli si Brusel vyžádá, a budeme se o brexitu hádat po léta. A naopak každý bude vědět, že budu-li já premiérem, půjdu do Bruselu jednat o dohodě a dostanu ji. Pokud nebudou dohodu chtít, odejdeme stejně 31. října.

Lid této země si bude muset vybrat. Vůdce opozice prosil o volby dva roky.

Nechci volby, ale pokud poslanci zítra (ve středu) odhlasují zastavení vyjednávání a vynutí si další zbytečný odklad brexitu, možná o léta, pak toto bude jediný způsob, jak to řešit.

Mohu potvrdit, že dnes večer předložíme iniciativu podle Fixed Term Parliament Act (zákona o rozpuštění parlamentu a stanovení data voleb).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku při převozu do galerie zmizel cenný obraz

04.08.2020 08:54 Rakouská policie vyhlásila pátrání po obraze Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších…

Belgie překonala rekord v délce doby bez řádné vlády

04.08.2020 08:46 Belgie překonala vlastní rekord v délce období, kdy je stát bez vlády vzešlé z řádných voleb. V…

Německo hlásí 879 nově infikovaných s koronavirem

04.08.2020 08:14 V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo…

Protilátky na koronavirus má 1,5 milionu Italů, uvádí průzkum

04.08.2020 07:28 Protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2 má v Itálii téměř 1,5 milionu lidí, tedy 2,5 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama