Johnson promluvil o brexitu: EU ho má plné zuby, chce dohodu

Evropská unie má brexitu plné zuby a chce dohodu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson v rozhovoru s BBC. Sedmadvacítku už podle něj unavují "nekonečné odklady" a ráda by, aby nastala další fáze brexitového procesu, jednání o budoucích obchodních vztazích. Johnson zopakoval, že Spojené království z bloku odejde 31. října. Stane se tak podle něj navzdory novému zákonu proti neřízenému brexitu, který ho nutí požádat Brusel o odklad, pokud nebude uzavřena nová dohoda.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak se hodlá zákonem řídit a přitom vyvést zemi ze společenství i bez dohody o podmínkách tohoto kroku, ale neupřesnil. Dodal jen, že bude ctít ústavu.

Kritiky jeho rozhodnutí přerušit schůzi parlamentu obvinil z toho, že "plácají". Tvrzení, že poslancům zabránil v jejich práci, označil za žvásty. Dolní sněmovna podle něj bude mít příležitost se brexitem zabývat před unijním summitem 17. října i po něm.

Johnson s BBC hovořil po dnešní návštěvě v Lucembursku, kde jednal se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a hlavním unijním vyjednávačem Michelem Barnierem. Řekl, že jej povzbudila ochota EU jednat s Londýnem o tom, jak se vyhnout brexitu bez dohody. Připustil ale, že zásadní průlom nenastal.

Johnson řekl, že ohledně stavu jednání s EU je "opatrně optimistický". Unie už podle něj chce ukončit dva a půl roku trvající tahanice o podmínky britského odchodu.

"Nevidím žádný smysl v tom zůstávat v EU po 31. říjnu, odejdeme. A vlastně je to to, co by chtěli i naši přátelé a partneři v EU. Myslím, že už mají toho všeho plné zuby. Chtějí pracovat na nových vztazích se Spojeným královstvím. Už mají po krk těch nekonečných jednání, nekonečných odkladů," řekl Johnson.

Dodal, že na dohodě s EU "tvrdě pracuje", a zopakoval, že žádná dohoda nebude, pokud unie neustoupí ve sporu o takzvanou irskou pojistku, která je součástí dokumentu. Podle něj se jedná o několika alternativách k tomuto opatření. Juncker ale dnes naznačil, že Londýn zatím s žádným funkčním řešením nepřišel.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Brexitová dohoda se znovu odkládá, EU ale víru neztrácí

16.10.2019 22:11 Aktualizováno Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se dnes nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou…

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama