Boris Johnson kritizuje soudní verdikt o parlamentu. Budou předčasné volby?

Britský premiér Boris Johnson bude respektovat dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu, i když s ním silně nesouhlasí a nepovažuje ho za správné. Řekl to novinářům v New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN. Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že přestávka v zasedání parlamentu, kterou si Johnson na začátku září vynutil, byla nezákonná. Britský premiér na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem neodpověděl na otázku ohledně svého odchodu z čela vlády. Předtím řekl, že Británie potřebuje parlamentní volby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Zjevně je to verdikt, který budeme respektovat," řekl Johnson k rozhodnutí nejvyššího soudu. "Nemyslím si, že je správný, budeme ale pokračovat a parlament se samozřejmě zase sejde," dodal. Nejmenovaný pracovník jeho kanceláře médiím sdělil, že premiér nevyslyší výzvy opozice, která žádá jeho rezignaci.

Johnson se ale vyhnul jasné odpovědi, když se jej na tento aspekt zeptal americký novinář po jednání s Trumpem. Šéf Bílého domu to označil za "hnusnou" otázku a řekl, že Johnson "nikam neodchází". "Zítřek bude další den v parlamentu," dodal britský ministerský předseda.

Předseda Dolní sněmovny John Bercow předtím ohlásil, že zákonodárci opět zasednou už ve středu dopoledne (12:30 SELČ). Podle médií se Johnson v noci přemístí zpět do Británie a záhy by také mohl předstoupit před poslance. Na tradiční polední interpelace ale nedojde, protože ty musí být naplánované nejméně dva dny před konáním.

"S rozhodnutím nejvyššího soudu zásadně nesouhlasím," pokračoval Johnson v reakci na dnešní verdikt. Řekl, že k britské justici má "nejvyšší možný respekt", nemyslí si ale, že dnešní verdikt je správný.

Britský nejvyšší soud dnes v jednomyslně přijatém verdiktu označil za nezákonnou pětitýdenní přestávku v zasedání parlamentu, kterou Johnson prosadil u královny a která podle premiérových odpůrců měla tento a příští měsíc znemožnit poslancům pracovat v klíčovém období před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Důležité je podle předsedy vlády nyní to, aby 31. října Británie opustila Evropskou unii. "Zajistíme, aby měl parlament dostatek času na debatu o brexitu," řekl Johnson. Vláda se podle něj teď snaží dosáhnout co nejlepší dohody s Evropskou unií. Soudy a parlament tyto snahy hatí, dodal premiér.

"Zákon momentálně stanovuje, že Spojené království odejde z EU 31. října za jakýchkoli okolností, pro nás je teď ale lákavé to, abychom získali novou (brexitovou) dohodu," citovala Johnsona agentura Reuters. V Británii přitom 9. září vstoupil v platnost zákon, jehož cílem je zabránit variantě brexitu bez dohody v platném termínu britského odchodu z EU.

"Měli bychom mít volby," řekl podle Reuters Johnson později, když odcházel z mítinku s podnikateli. Britský premiér se v reakci na prosazení zákona proti brexitu bez dohody dvakrát pokusil vyvolat předčasné volby, nezískal k tomu ale podporu dostatečného počtu poslanců. Nyní se spekuluje o tom, že opozice po návratu poslanců do Westminsteru předloží návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, který v září ztratil hlasovací většinu.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes rovněž hovořil o parlamentních volbách, zároveň ale Johnsona vyzval, aby "uposlechl zákon" a "shodil brexit bez dohody ze stolu". Není tedy jasné, zda se opozice ihned bude snažit vládu svrhnout, nebo zda se ji bude snažit donutit k vyjednání dalšího odkladu brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Německa je dalších 18 případů Covid-19

27.02.2020 21:08 Aktualizováno Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce…

Macron varoval, že Francii čeká epidemie koronaviru

27.02.2020 20:52 Aktualizováno Epidemie koronaviru ve Francii je nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však…

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 19:39 Aktualizováno Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z Číny.…

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 19:02 Aktualizováno Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama