Johnsonův pád podle EU nemusí zcela vyřešit pobrexitové spory

Ačkoli Evropská unie a její členské země oficiálně nekomentují pád britského premiéra Borise Johnsona, mezi unijními činiteli a diplomaty se již spekuluje, zda může jeho nástupce vylepšit pošramocené vztahy evropského bloku a bývalé členské země. Očekávání přitom nejsou nijak vysoká a v Bruselu panují obavy, že spory kolem pobrexitového uspořádání budou pokračovat.

Johnson během svého působení v čele Británie dokončil zdlouhavý proces odchodu z EU, po němž však jeho vláda začala zpochybňovat část uzavřené dohody. Hlavní spor se v posledních týdnech točí okolo premiérova plánu zrušit ještě letos část protokolu o Severním Irsku, včetně celních kontrol některého zboží dováženého do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.

"Asi těžko to může být horší než teď. Ale sotva se dá čekat, že by příští premiér úplně otočil a vyhověl všem našim požadavkům," řekl ČTK jeden z diplomatů.

Také další zástupci unijních zemí v Bruselu hovoří o úlevě z Johnsonova odchodu smíšené s nepříliš optimistickými očekáváními. Zdůrazňují, že u moci nadále zůstanou konzervativci, jejichž značná část prosazovala rázný brexit a stála za Johnsonem v jeho plánech porušit dohodu. Jedním z mála unijních vládních politiků, kteří se k vývoji v Británii oficiálně vyjádřili, je irský premiér Michéal Martin, podle něhož nyní nastala "příležitost vrátit se k opravdovému duchu partnerství a vzájemného respektu".

Unijní činitelé však spíše nečekají, že by Londýn bez výjimky kývl na všechna ujednání týkající se obchodu či pravomocí soudu EU.

"Co se dá očekávat, to je změna stylu. Nudnější styl bez nějakých ohňostrojů...To nám umožní soustředit se na nudný a velmi technický úkol dohodnout se na provádění severoirského protokolu," citoval list Financial Times někdejšího francouzského eurokomisaře Pascala Lamyho, podle něhož může být Johnsonův konec přínosem pro méně emotivní vztahy EU s Británií.

Deník dnes poznamenal, že největší šanci na zisk premiérského křesla dávají v současnosti bookmakeři ministru obrany Benu Wallaceovi, který je sice v Bruselu dobře znám, ale k otázce severoirského protokolu se veřejně nevyjadřoval. Bývalý ministr financí Rishi Sunak, jehož sázkové kanceláře považují za druhého největšího favorita, si je podle listu dobře vědom škod, které by v Británii napáchala případná obchodní válka při vyhrocení sporu s unií.

Britská vláda nehodlá měnit přístup k brexitu a migrantům

Britská vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu a ve snaze o vysílání žadatelů o azyl do Rwandy. Řekl to dnes podle agentury Reuters mluvčí kabinetu, podle kterého se vláda chce soustředit na dotažení už dříve odsouhlasených kroků.

Podle mluvčího je například pravděpodobné, že se Londýn znovu pokusí vyslat let s žadateli o azyl do Rwandy, s níž Británie uzavřela dohodu o dočasném pobytu migrantů. V červnu první let zablokovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle jehož verdiktu by deportace mohla migranty nenávratně poškodit. Kabinet ale vzápětí představil návrh zákona, podle kterého se britské soudy nemusejí rozsudky ESLP řídit.

Británie chce díky dohodě s Rwandou odradit migranty od toho, aby se pokoušeli o ilegální překročení hranic. "Přípravy na budoucí lety už začaly," uvedl mluvčí podle serveru Independent.

Přechodné období, během něhož vládu vede až do zvolení svého nástupce premiér v demisi, podle mluvčího neznamená ani žádné podstatné změny ohledně pobrexitové legislativy. Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který jednostranně mění takzvaný severoirský protokol, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců

ODS se podle svého předsedy a premiéra Petra Fialy bude snažit přesvědčit ostatní strany vládní koalice, aby ve Sněmovně prosadily možnost výpovědi bez udání důvodu v rámci novely zákoníku práce. Premiér to uvedl dnes při interpelacích ve Sněmovně.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy