Jourová trvá na výroku o Orbánovi, maďarská ministryně označila zprávu EK za absurdní

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová trvá na svém výroku, že maďarský premiér Viktor Orbán vytváří v zemi nemocnou demokracii. Po dnešním zveřejnění zprávy o stavu právního státu v sedmadvacítce zemí Evropské unie to řekla českým novinářům v Bruselu.

Věra Jourová
doporučujeme

Zpráva podle ní opět ukázala na závažné problémy v Maďarsku i Polsku, s nimiž chce komise nadále vést dialog. 

Unijní exekutiva dnes vůbec poprvé přišla s ročním hodnocením stavu právního státu a fungování demokratických principů v zemích Evropské unie. Je to součást její snahy upozornit na možné problémy s dodržováním evropských hodnot.

"Poláci a Maďaři vždycky volali po tom, abychom pokryli všechny země a nezaměřovali se jen na ně. Ale u Polska a Maďarska jsme museli konstatovat, že nezačínáme s bílým papírem," konstatovala Jourová. Od vládních politiků z Varšavy a Budapešti dlouhodobě zněly hlasy o tom, že je Brusel posuzuje přísněji než další země, což by podle komise zpráva měla vyvrátit. Orbán v této kritice v pondělí výrazně přitvrdil, když v dopise šéfce komise Ursule von der Leyenové vyzval k rezignaci Jourové.

"Odpověď komise bude, že jsme otevření dialogu. Že bychom měli zasednout ke stolu a nevzkazovat si přes média," prohlásila Jourová. Dodala, že si za svými slovy z pátečního rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel stojí, ale nechce nijak situaci hrotit. Orbán v dopise komisi pohrozil, že Budapešť už s Jourovou jednat nebude.

Komise sice ve zprávě označila za nejproblematičtější vývoj ve zmíněných dvou zemích, na některé problémy však narazila i v Česku. Podle dokumentu například existují obavy, že významné korupční případy nejsou v ČR vyšetřovány systematicky. Unijní exekutiva také poukázala na probíhající audity možného střetu zájmů veřejných činitelů a zneužívání peněz z evropských fondů.

"Je to konstatování... lidé by měli vidět, že když je někdo vysoce postavený v politice nebo v byznysu, platí pro něj zákon stejně jako pro běžného občana," řekla ke zjištěním týkajícím se Česka Jourová.

Maďarská ministryně: Zpráva EK o vládě práva je absurdní

"Zpráva komise o právním státu je absurdní a nepravdivá a nemůže sloužit jako základ k další diskuzi o vládě práva v Evropské unii," uvedla dnes na facebooku maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová. Chybný je podle ní celý koncept i metodika zprávy, její zdroje jsou nevyrovnané a obsah ničím nepodložený.

V kapitole věnované Maďarsku a Polsku zpráva, kterou dnes Evropská komise představila, uvádí, že v některých členských státech podnítilo směřování změn "vážné obavy o to, aby reformy neměly vliv na nezávislost justice". V Maďarsku podle komise hrozí také politizace úřadů dohlížejících na média.

Výběr zdrojů, které zpráva využívá, je podle členky vládní strany Fidesz Vargové "neobjektivní a netransparentní". "Je nepřijatelné, že zpráva komise o vládě práva je napsaná organizacemi z centrálně financované mezinárodní sítě, která se zapojila do koordinované politické kampaně proti Maďarsku," napsala Vargová.

Ve kapitole o Maďarsku je podle ministryně zmíněno 12 organizací občanské společnosti, z nichž 11 v minulých letech dostalo finanční podporu od nadace Open Society Foundation (OSF), kterou založil americký finančník maďarského původu George Soros. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána Sorose dlouhodobě kritizuje. Viní jej mimo jiné ze zasahování do vnitřních záležitostí Maďarska či podpory nelegální migrace.

Vargová ve svém příspěvku tvrdí, že Maďarsko je jednou z mála členských zemí EU, v nichž přetrvává "skutečná pluralita médií a ideologických debat". Na rozdíl od Maďarska totiž podle ní v západní Evropě dominují "levicová a liberální" média.

Jakákoli nestranná analýza situace v Maďarsku může podle Vargové dojít jen k jedinému závěru a to, že "základní hodnoty Evropské unie jsou respektovány a vláda práva dodržována".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Leyenová řekla, že nedovolí, aby se aféra z Turecka opakovala

12.04.2021 21:50 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes poprvé od společné schůzky s tureckým…

Uzávěra ve Vídni a na východě Rakouska se prodlouží o dva týdny

12.04.2021 21:35 Mimořádná koronavirová uzávěra v rakouské metropoli Vídni a spolkové zemi Dolní Rakousy se…

Střelba před pařížskou nemocnicí má jednu oběť, pachatel ujel

12.04.2021 20:50 Aktualizováno Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v pařížském 16. obvodu jeden člověk zemřel a jeden je těžce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama