Katalánsko se opět bouří. Aktivuje Sánchez zákon o národní bezpečnosti?

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky. Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Španělská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Zranění při potyčkách demonstrantů s policií utrpělo podle zdravotníků, kteří údaje poskytli krátce před úterní půlnocí, nejméně 74 lidí, nejvíce jich museli záchranáři ošetřit v Barceloně (37). Vážná zranění si úterní potyčky ale nevyžádaly.

"Menšina chce vnutit násilí ulicím katalánských měst, obzvlášť těm v Barceloně, Tarragoně, Gironě a Lleridě," uvedla v prohlášení španělská socialistická vláda Pedra Sáncheze. Zároveň sdělila, že je připravena přijmout "potřebná opatření", aby skončila "s násilím v ulicích, které chce zničit soužití v Katalánsku". Podrobnosti k případným "opatřením", ale v prohlášení nejsou.

Předseda opozičních lidovců (PP) Pablo Casado na twitteru vyzval, aby premiér Pedro Sánchez aktivoval zákon o národní bezpečnosti, a převzal tak kontrolu nad katalánskými bezpečnostními složkami, aby žádný policista nedostával rozkazy od separatistů. "Je nutné zaručit bezpečnost a veřejný pořádek," napsal Casado.

Protesty proti rozsudku nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání nezákonného referenda z roku 2017, se očekávají i dnes. Kromě Katalánska by se mělo protestovat také v Madridu. Katalánští studenti dnes zahájí třídenní stávku.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama