Kauza Kuciak: Obžalovaní u soudu popřeli, že si psali šifry o vraždě novináře

Dva obžalovaní v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka dnes u soudu namítali, že bylo manipulováno s obsahem jejich komunikace, kterou policie zajistila v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera obžalovaného z objednání reportérovy vraždy.

Zmíněné zprávy si podle médií vyměňoval Kočner s další obžalovanou Alenou Zsuzsovou, kterou měl podnikatel podle dostupných informací ve svém telefonu uloženou pod jiným jménem. Také Zsuzsová a Kočner uváděli, že zprávy se netýkaly přípravy Kuciakovy vraždy, ale jiných témat. Kočnerův obhájce se dříve neúspěšně snažil zabránit tomu, aby se soud na líčení zmíněnými přepisy komunikace z mobilní aplikace vůbec zabýval.

Z přepisů, které již dříve unikly do médií a které soud zahrnul mezi důkazy, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou probíhala spíše v šifrách. Podle záznamů Kočner krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Slovenský tisk psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,38 milionu korun), což prý byla součást odměny za vraždu.

Podle prokuratury Kočnerovu objednávku na Kuciakovu vraždu Zsuzsová předala zprostředkovateli Zoltánu Andruskóovi, který dříve vinu přiznal a přistoupil na trest vězení 15 let.

Kočner i Zsuzsová u soudu tvrdili, že zmíněná komunikace se týkala například založení politické strany či modelingové kariéry dcery obžalované. Upozorňovali rovněž na údajnou manipulaci s Kočnerovým mobilním telefonem.

"Elektronické stopy hovoří o tom, že nějaká osoba manipulovala s telefony a s aplikacemi v době, kdy uvedenými zařízeními disponovala. Říkám, že komunikace byla měněna a doplněna v některých částech," řekl u soudu Kočner. Jeho mobilní telefon se zmíněnou komunikací odevzdal policii Kočnerův někdejší spolupracovník, bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth, který u soudu letos v lednu vypovídal proti Kočnerovi.

"V mém telefonu žádná komunikace v aplikaci Threema s nikým zajištěna nebyla. Byla vydána svědkem, který ji měl dva měsíce," tvrdila zase Zsuzsová.

Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek. Kočner je také stíhán v několika jiných případech ekonomické kriminality.

Kromě Andruskóa vinu v případu Kuciakovy vraždy dříve přiznal také Miroslav Marček, druhý z původního počtu pěti obviněných. Marček u soudu řekl, že v roce 2018 zastřelil Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou v jejich domě, přiznal se také ještě k jiné vraždě.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) soudy Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy