Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Nadcházející výročí zločinu z 21. února 2018, který v zemi vyústil v mohutné demonstrace a ve výměnu premiéra, si Slovensko připomene různými akcemi.

Nový rozsudek nad Marianem Kočnerem, který čelí obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, a nad Alenou Zsuzsovou, která je podezřelá ze prostředkování tohoto zločinu, by soud první instance mohl podle lednového oznámení šéfky příslušného senátu Ruženy Sabové vyhlásit v dubnu. Obžalobou Kočnera a Zsuzsové se Specializovaný trestní soud začal znovu zabývat loni poté, co jeho dřívější zprošťující verdikt vůči této dvojici zrušil slovenský nejvyšší soud.

V den pátého výročí vraždy Kuciaka, při které bývalý voják Miroslav Marček zastřelil také novinářovu snoubenku Kušnírovou, se v zemi uskuteční vzpomínková shromáždění. Organizuje je iniciativa Za slušné Slovensko, která na Slovensku po vraždě dvojice pořádala mítinky, jež byly z hlediska účasti veřejnosti nejmohutnější od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Po celý týden budou v zemi i další akce na připomínku výročí zločinu. Jejich součástí jsou například diskuse, dále mezinárodní konference o svobodě médií a slovenská kinopremiéra dánského koprodukčního filmu Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho. Památku Kuciaka a Kušnírové uctí také více než dvě desítky velvyslanců a dalších diplomatů působících na Slovensku.

Zhruba tři týdny po Kuciakově vraždě rezignoval na funkci premiéra v zájmu řešení vzniklé politické krize předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, jehož v čele vlády vystřídal jeho tehdejší stranický kolega Peter Pellegrini. Po porážce ve volbách z konce února 2020 Směr-SD odešel do opozice a následně z něj vystoupil Pellegrini a několika dalších poslanců sněmovny, kteří založili nyní nejpopulárnější politickou stranou v zemi Hlas-sociální demokracie. Po volební porážce Směru-SD a po jejím rozkolu preference Ficovy strany klesly na jednocifernou hodnotu, následně ale postupně začaly stoupat a před zářijovými předčasnými parlamentními volbami je nyní Směr-SD druhou nejoblíbenější stranou v zemi.

Kromě Marčeka, který se přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil v jejich domě, vinu v případu uznal také Zoltán Andruskó. S policií Andruskó spolupracoval, stal se klíčovým svědkem obžaloby a u soudu řekl, že objednavatelem vraždy reportéra byl Kočner a zprostředkovatelkou Zsuzsová. Jako Marčekova pomocníka soudy uznaly vinným jeho bratrance Tomáše Szabóa, kterého na vraždu Kuciaka podle vyšetřovatelů najal Andruskó.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Slovensko

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

29. prosince 2025 21:33

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

29. prosince 2025 20:24

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

29. prosince 2025 19:10

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

29. prosince 2025 18:03

Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy