Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Nadcházející výročí zločinu z 21. února 2018, který v zemi vyústil v mohutné demonstrace a ve výměnu premiéra, si Slovensko připomene různými akcemi.

Nový rozsudek nad Marianem Kočnerem, který čelí obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, a nad Alenou Zsuzsovou, která je podezřelá ze prostředkování tohoto zločinu, by soud první instance mohl podle lednového oznámení šéfky příslušného senátu Ruženy Sabové vyhlásit v dubnu. Obžalobou Kočnera a Zsuzsové se Specializovaný trestní soud začal znovu zabývat loni poté, co jeho dřívější zprošťující verdikt vůči této dvojici zrušil slovenský nejvyšší soud.

V den pátého výročí vraždy Kuciaka, při které bývalý voják Miroslav Marček zastřelil také novinářovu snoubenku Kušnírovou, se v zemi uskuteční vzpomínková shromáždění. Organizuje je iniciativa Za slušné Slovensko, která na Slovensku po vraždě dvojice pořádala mítinky, jež byly z hlediska účasti veřejnosti nejmohutnější od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Po celý týden budou v zemi i další akce na připomínku výročí zločinu. Jejich součástí jsou například diskuse, dále mezinárodní konference o svobodě médií a slovenská kinopremiéra dánského koprodukčního filmu Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho. Památku Kuciaka a Kušnírové uctí také více než dvě desítky velvyslanců a dalších diplomatů působících na Slovensku.

Zhruba tři týdny po Kuciakově vraždě rezignoval na funkci premiéra v zájmu řešení vzniklé politické krize předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, jehož v čele vlády vystřídal jeho tehdejší stranický kolega Peter Pellegrini. Po porážce ve volbách z konce února 2020 Směr-SD odešel do opozice a následně z něj vystoupil Pellegrini a několika dalších poslanců sněmovny, kteří založili nyní nejpopulárnější politickou stranou v zemi Hlas-sociální demokracie. Po volební porážce Směru-SD a po jejím rozkolu preference Ficovy strany klesly na jednocifernou hodnotu, následně ale postupně začaly stoupat a před zářijovými předčasnými parlamentními volbami je nyní Směr-SD druhou nejoblíbenější stranou v zemi.

Kromě Marčeka, který se přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou zastřelil v jejich domě, vinu v případu uznal také Zoltán Andruskó. S policií Andruskó spolupracoval, stal se klíčovým svědkem obžaloby a u soudu řekl, že objednavatelem vraždy reportéra byl Kočner a zprostředkovatelkou Zsuzsová. Jako Marčekova pomocníka soudy uznaly vinným jeho bratrance Tomáše Szabóa, kterého na vraždu Kuciaka podle vyšetřovatelů najal Andruskó.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Slovensko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 54 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy