Vražda novináře Jána Kuciaka před pěti lety šokovala nejen Slovensko

Vražda mladého slovenského novináře Jána Kuciaka, která se odehrála na Slovensku před pěti lety, 21. února 2018, vyvolala v této zemi největší vlnu protestů od pádu komunismu, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. 

Jeho strana Směr-sociální demokracie pak v parlamentních volbách v roce 2020 utrpěla porážku a odešla do opozice. Lidé po vraždě protestovali proti propojení politiky a mafie. Podezřelí z vraždy byli zatčeni půl roku nato. Kuciakův vrah, exvoják Miroslav Marček, dostal trest odnětí svobody na 25 let, stejně jako jeho pomocník, Tomáš Szabó. Podnikatele Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou, oba podezřelé z objednání vraždy, soud nejprve v září 2020 zprostil obžaloby, slovenský nejvyšší soud ale tento rozsudek v červnu 2021 zrušil. Vloni v únoru oba stanuli před soudem v novém líčení, kde se spojila kauza plánování Kuciakovy vraždy s jiným případem plánovaných vražd významných právníků, ze kterých jsou Kočner a Zsuzsová také podezřelí.

Kuciak, který byl zavražděn ve věku 27 let, pracoval pro server Aktuality.sk a často psal o případech, které souvisely s podnikatelem Kočnerem, který podle slovenských médií novináři vyhrožoval. Vražda Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se odehrála v novinářově domku ve vesnici Veľká Mača, Kušnírovou zastřelili jedním výstřelem do hlavy, Kuciaka dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989, lidé protestovali proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi. Tehdejší prezident Andrej Kiska vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Demisi podali slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, a také premiér Fico, jehož nahradil vicepremiér Peter Pellegrini.

Z vraždy Kuciaka a Kušnírové bylo nakonec obviněno pět lidí: Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová coby druhotná objednavatelka zločinu a Zoltán Andruskó coby zprostředkovatel; z objednání vraždy novináře byl v březnu 2019 obviněn Kočner. Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací Zsuzsová, kterou média označují za osobu blízkou Kočnerovi, předala zprostředkovateli Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a exvojáka Marčeka.

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, jenž původně vystupoval jako vrahův řidič. V říjnu 2019 podal prokurátor obžalobu na čtveřici lidí, pátý obviněný Andruskó, který s policií spolupracoval při vyšetřování, uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, na základě které si měl ve vězení původně odpykat deset let. Na pokyn soudu, který měl k tomuto řešení výhrady, Andruskó na konci roku 2019 uzavřel novou dohodu a přistoupil na přísnější trest 15 let vězení.

Po zahájení soudního líčení v polovině ledna 2020 Andruskó u soudu uvedl, že byl prostředníkem reportérovy vraždy mezi třemi ze čtyř obžalovaných v případu. Marček u soudu přiznal vinu, popsal, jak čin vykonal, a také další okolnosti. Na začátku dubna 2020 ho soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 23 let; v prosinci toho roku slovenský nejvyšší soud zpřísnil Marčekovi trest o dva roky na 25 let vězení. Bývalý šéf slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth v polovině ledna 2020 u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem podle něj byl Kočner. Ten byl tou dobu ve vazbě kvůli případu padělání směnek, ve kterém ho v únoru 2020 odsoudili k dlouholetému trestu, v lednu 2021 mu slovenský nejvyšší soud potvrdil 19 let vězení.

Na začátku září 2020 soud Kočnera a Zsuzsovou zprostil obžaloby a uznal vinným jen Tomáše Szabóa. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování. Zsuzsovou nicméně v prosinci 2020 specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a vyměřil jí trest 21 let vězení, rozsudek nabyl právní moci v roce 2021.

V červnu 2021 předložila slovenská prokuratura soudu podle médií další důkaz v případu Kuciakovy vraždy - analýzu komunikace Kočnera a Zsuzsové. Slovenský nejvyšší soud v reakci zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad Kočnerem a Zsuzsovou. A v únoru 2022 specializovaný soud spojil proces Kočnera i Zsuzsové s případem přípravy vražd generálního prokurátora Maroše Žilinky, speciálního prokurátora Daniela Lipšice a náměstka Žilinky Petera Šufliarského; i tyto vraždy si měl objednat Končer přes Zsuzsovou a Zoltána Andruska. Důkazy k těmto objednávkám byly zajištěny v rámci vyšetřování vraždy Kuciana a Kušnírové, přípravu popsal i samotný Andruskó.

Památku Kuciaka a Kušnírové uctila vloni v únoru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se slovy: "Byli zabiti proto, že Ján se ve své práci věnoval odhalování korupce a zneužívání moci. Byli zabiti proto, že se věnoval věcem, které jsou v zájmu nás všech." Podle ní je pro spravedlnost na Slovensku potřeba, aby byla vyvozena odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy. V Bratislavě byl zavražděnému novináři a jeho partnerce odhalen památník.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy