Vražda novináře Jána Kuciaka před pěti lety šokovala nejen Slovensko

Vražda mladého slovenského novináře Jána Kuciaka, která se odehrála na Slovensku před pěti lety, 21. února 2018, vyvolala v této zemi největší vlnu protestů od pádu komunismu, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. 

Jeho strana Směr-sociální demokracie pak v parlamentních volbách v roce 2020 utrpěla porážku a odešla do opozice. Lidé po vraždě protestovali proti propojení politiky a mafie. Podezřelí z vraždy byli zatčeni půl roku nato. Kuciakův vrah, exvoják Miroslav Marček, dostal trest odnětí svobody na 25 let, stejně jako jeho pomocník, Tomáš Szabó. Podnikatele Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou, oba podezřelé z objednání vraždy, soud nejprve v září 2020 zprostil obžaloby, slovenský nejvyšší soud ale tento rozsudek v červnu 2021 zrušil. Vloni v únoru oba stanuli před soudem v novém líčení, kde se spojila kauza plánování Kuciakovy vraždy s jiným případem plánovaných vražd významných právníků, ze kterých jsou Kočner a Zsuzsová také podezřelí.

Kuciak, který byl zavražděn ve věku 27 let, pracoval pro server Aktuality.sk a často psal o případech, které souvisely s podnikatelem Kočnerem, který podle slovenských médií novináři vyhrožoval. Vražda Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se odehrála v novinářově domku ve vesnici Veľká Mača, Kušnírovou zastřelili jedním výstřelem do hlavy, Kuciaka dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989, lidé protestovali proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi. Tehdejší prezident Andrej Kiska vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Demisi podali slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, a také premiér Fico, jehož nahradil vicepremiér Peter Pellegrini.

Z vraždy Kuciaka a Kušnírové bylo nakonec obviněno pět lidí: Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová coby druhotná objednavatelka zločinu a Zoltán Andruskó coby zprostředkovatel; z objednání vraždy novináře byl v březnu 2019 obviněn Kočner. Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací Zsuzsová, kterou média označují za osobu blízkou Kočnerovi, předala zprostředkovateli Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a exvojáka Marčeka.

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, jenž původně vystupoval jako vrahův řidič. V říjnu 2019 podal prokurátor obžalobu na čtveřici lidí, pátý obviněný Andruskó, který s policií spolupracoval při vyšetřování, uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, na základě které si měl ve vězení původně odpykat deset let. Na pokyn soudu, který měl k tomuto řešení výhrady, Andruskó na konci roku 2019 uzavřel novou dohodu a přistoupil na přísnější trest 15 let vězení.

Po zahájení soudního líčení v polovině ledna 2020 Andruskó u soudu uvedl, že byl prostředníkem reportérovy vraždy mezi třemi ze čtyř obžalovaných v případu. Marček u soudu přiznal vinu, popsal, jak čin vykonal, a také další okolnosti. Na začátku dubna 2020 ho soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 23 let; v prosinci toho roku slovenský nejvyšší soud zpřísnil Marčekovi trest o dva roky na 25 let vězení. Bývalý šéf slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth v polovině ledna 2020 u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem podle něj byl Kočner. Ten byl tou dobu ve vazbě kvůli případu padělání směnek, ve kterém ho v únoru 2020 odsoudili k dlouholetému trestu, v lednu 2021 mu slovenský nejvyšší soud potvrdil 19 let vězení.

Na začátku září 2020 soud Kočnera a Zsuzsovou zprostil obžaloby a uznal vinným jen Tomáše Szabóa. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování. Zsuzsovou nicméně v prosinci 2020 specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a vyměřil jí trest 21 let vězení, rozsudek nabyl právní moci v roce 2021.

V červnu 2021 předložila slovenská prokuratura soudu podle médií další důkaz v případu Kuciakovy vraždy - analýzu komunikace Kočnera a Zsuzsové. Slovenský nejvyšší soud v reakci zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad Kočnerem a Zsuzsovou. A v únoru 2022 specializovaný soud spojil proces Kočnera i Zsuzsové s případem přípravy vražd generálního prokurátora Maroše Žilinky, speciálního prokurátora Daniela Lipšice a náměstka Žilinky Petera Šufliarského; i tyto vraždy si měl objednat Končer přes Zsuzsovou a Zoltána Andruska. Důkazy k těmto objednávkám byly zajištěny v rámci vyšetřování vraždy Kuciana a Kušnírové, přípravu popsal i samotný Andruskó.

Památku Kuciaka a Kušnírové uctila vloni v únoru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se slovy: "Byli zabiti proto, že Ján se ve své práci věnoval odhalování korupce a zneužívání moci. Byli zabiti proto, že se věnoval věcem, které jsou v zájmu nás všech." Podle ní je pro spravedlnost na Slovensku potřeba, aby byla vyvozena odpovědnost i vůči objednavatelům vraždy. V Bratislavě byl zavražděnému novináři a jeho partnerce odhalen památník.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy