PŮVODNÍ ZPRÁVA | Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ

Bývalý premiér Slovenska Robert Fico opět kandiduje. Neutěšená politická, ekonomická a společenská krize u našich východních sousedů vyvolává ve společnosti nejistotu a napětí. Lidem se nelíbí ani zbytečné rozhazování veřejných financí, kvůli kterým nejsou peníze na investice do zdravotnictví a školství. 

Slovenský trojnásobný bývalý premiér Robert Fico se dere opět k moci. Před pěti lety jeho silnou pozici ukončila vražda novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Jeden z reportérů Deníku.cz popisoval zkušenost z promítání filmu Kuciak: Vražda novináře, který se promítal v rámci festivalu Jeden svět. Fico je v něm ztvárněný jako hlavní „politický padouch“ a patří mu jedna z hlavních rolí. 

Seznam Zprávy informovaly o Kuciakově psaní textů o působení italské a albánské mafie na území Slovenska a vazbách podnikatele Mariána Kočnera na vládní hnutí SMER Roberta Fica. Tato propojení po vraždě novináře vedla k masovým demonstracím a konečnému odstoupení Fica z funkce předsedy vlády. Obvinění z objednání nájemného vraha padlo na Alenu Zsuzsovou, mající vazby právě na Kočnera. 

Nyní se však Fico vrací zpět na vrchol a řada Slováků dokonce zuří. Deník N s odvoláním na informace zahraniční agentury Bloomberg informoval o tom, že právě SMER vede předvolební průzkumy. Aktuálně mu přisuzují až 18 % hlasů.

Všechno se děje během hluboké politické krize v zemi, kterou způsobil rozpad vlády v čele s Eduardem Hegerem. Ministři podali demisi, jelikož nebyl splněn jejich požadavek na odstoupení ministra financí a šéfa nejsilnějšího vládního hnutí OLaNO Igora Matoviče – právě ten porazil v předchozích volbách Roberta Fica.

Matovič údajně skutečně chtěl rezignovat, demisi ale na poslední chvíli nepodal. Již za přítomnosti pracovníků kanceláře prezidentky Zuzany Čaputové demisi podepsal, načež jim ji vytrhl z rukou a odešel. Stáhl s sebou tedy celou vládu Eduarda Hegera, která jen o několik dní později v hlasování nezískala důvěru a padla. 

Situace vyvolává nejistotu

Řada lidí je nespokojených, což pro EuroZprávy.cz potvrdil také student Matúš Vicen, který v roce 2021 odešel studovat do Olomouce, původem je však z Bratislavy. Položili jsme mu několik otázek o tom, jak vnímá celou situaci ve slovenské politice a společnosti. „Ve zkratce by se dalo říct, že situaci doma na Slovensku vnímám velmi negativně a člověk místy ztrácí jakoukoliv naději pro blízkou budoucnost krajiny. Moje obavy jsou samozřejmě spojené s blížícími se zářijovými volbami do Národní rady Slovenské republiky, kde je poměrně velké riziko, že nejen mafiánské struktury, ale i demokracii potlačující síly, se dostanou nazpět k moci. Podle mého názoru to může vést k cestě po vzoru Maďarska,“ myslí si.

Podle něj se tyto obavy umocňují tím, že za poslední tři roky byli Slováci svědky nesmyslných ideologických bojů proti neexistujícím nepřátelům. Projevovala se snaha silně prosazovat náboženský fundamentalismus, a to i prostřednictvím zákonů. „Pak se k tomu ještě přidala i vládní krize a momentální předvolební roztříštěnost demokratických sil a jejich neschopnost politicko-společenského posunu, který by dal frustrovaným a demotivovaným lidem kousek naděje a stability. Právě tu stabilitu, klid a mír bohužel nabízejí momentálně strany, které jsou na okraji demokratického spektra,“ pokračoval student. 

Spokojený není ani s rozhazováním veřejných peněz ve své zemi. „Poslední tři roky třeba Matovič házel jeho takzvané atomovky. Milion eur tam, milion sem. Další milion šel jen na očkovací loterii. Jsou to neskutečné peníze, které by se daly využít jinde. Když se pak někdo ptá, proč nefinancujeme zdravotnictví nebo školství, tak prostě nejsou peníze. Rozházejí miliardy do zbytečných věcí, které se nikdy nevrátí do ekonomiky.“

V Olomouci studuje politické vědy. Věří, že v této situaci jde o dvousečnou zbraň. „Protože na jedné straně mám potřebný nadhled a dokážu si množství událostí a výroků vysvětlit a zasadit do kontextu a vidím do toho o něco hlouběji než běžný člověk. Ale zároveň mi o něco odbornější vhled do politiky otevírá Pandořinu skříňku s katastrofickými scénáři. Člověk si potom někdy říká, že by ty souvislosti raději neviděl.“ 

Kvůli situaci ho provází nejistota, jelikož se brzy se objeví v produktivní skupině lidí a čekají ho důležitá životní rozhodnutí. „Nejistota je to, co mě provází při pomyšlení na Slovensko a jeho současnou situaci. Spojuje se to s obavami o budoucnost pro nás, mladé lidi, protože poslední tři roky silně pociťuji, že jsme vynechání z veřejného diskurzu. Že politiky, které jsou přijímány, neberou ohled na nás a naši budoucnost,“ popsal.

„Plně si uvědomuji, jakými krizemi si za poslední roky procházíme. Ale abych za toto období ani jednou neslyšel od politiků či političek nám adresovaná slova, sliby či vize, které by nám daly důvody, abychom tu zůstali, pracovali pro tento stát a mohli žít plnohodnotný a bezpečný život, tak potom automaticky přichází otázka setrvání v této zemi,“ upozornil na trvalou ignoraci mladých lidí ze strany slovenských politiků.  

Jakmile v roce 2021 odcházel do Česka, měl jasnou vizi o návratu zpět do Bratislavy, jakmile dostuduje. „Protože to tam miluji a chci svými nabytými znalostmi a zkušenostmi přispět k lepšímu Slovensku. Je rok 2023 a jsem stále odhodlaný se vrátit, ale nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít tady v Česku nebo v jiné zemi Evropské unie, která by pro mě jako mladého člověka byla lepším, tolerantnějším a perspektivnějším místem pro život. Asi jsem ještě nedospěl do stádia, kdy bych dokázal zanevřít na Slovensko. Uvidím, možná mě volby přesvědčí o opaku,“ dodal student. 

Pozoruje ale také věci, které trápí českou a slovenskou společnost stejnou měrou. „Koneckonců hněv, frustrace a celkové napětí ve společnosti je stejné téměř po celém světě, tím pádem nejsme výjimkou. Avšak v čem se odlišujeme, jsou průzkumy veřejného mínění o demokracii, Ukrajině, Rusku, dezinformacích. V těchto průzkumech pozoruji rozdíl s tím, že česká společnost je na tom o něco lépe. To zároveň vypovídá hodně o kvalitě vzdělání či politické kultuře v zemi.“

Nakonec doplnil, že ho daleko více ovlivnila pandemie onemocnění covid-19 než vypuknutí války na Ukrajině. „Po ní jsem se stal úplně jiným člověkem, ale například přístup a náhled na mé studium válka ovlivnila docela dost. Čtyřiadvacátým únorem jsem si uvědomil hodně věcí. Od takových klišé, že nic není samozřejmostí, že si musíme lidí a věcí okolo sebe vážit daleko víc, že demokracie a lidský život jsou velmi křehké, až po uvědomění si, že společnost na tom není až tak špatně a tichá, slušná většina stále existuje. Jen má jeden problém a to, že je ticho. Vlastně ruská invaze mě donutila udělat jeden radikální krok, a tím bylo udělání řidičského průkazu. Do té doby jsem odolával,“ zasmál se. 

Související

Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 
Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

Více souvisejících

Slovensko studenti Robert Fico Igor Matovič (OLaNO) Bratislava Zuzana Čaputová Ján Kuciak Marian Kočner

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 6 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 7 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 9 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 11 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy