Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku této nákazy k dnešnímu večeru 11 lidí. Nově testy přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. Po celém světě je infikovaných přes 80.000 osob.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V ČR se kvůli novému koronaviru dnes večer schází předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tuzemské nemocnice jsou na případný výskyt nemoci připraveny, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Italské úřady evidují 322 nakažených, z toho 240 jich je hlášeno z Lombardie na severu země, která je v Itálii ohniskem nákazy. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.

Epidemie za sebou zanechala prázdné ulice, zavřené restaurace i obchody a zatímco část Italů bere situaci sportovně, virus rozhádal italské politiky, konkrétně italského ministra Giuseppa Conteho a regionální správu regionu Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy.

K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie dnes vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno 11 českých studentů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.

První případy onemocnění dnes oznámily hned tři evropské země, Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko. Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů mladí Italové žijící v Innsbrucku, kteří byli minulý týden na návštěvě v lombardském Bergamu. Žena pracuje jako recepční v jednom z innsbruckých hotelů, ten je nyní uzavřený. Ve Švýcarsku se koronavirem nakazil 70letý muž z kantonu Ticino ležícího u italských hranic, který byl v půlce února v Milánu. Naopak úřady v Rumunsku popřely informaci, že v zemi je první potvrzený případ koronaviru.

V karanténě je kvůli koronaviru šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Potvrdila se tam nákaza u dvou hostů, manželského páru z Itálie. Opatření se týká zhruba tisícovky lidí, kteří nesmějí opustit areál. Španělské úřady dnes informovaly o novém případu v Katalánsku a francouzské úřady o dvou. Ve Francii je tak doposud 14 infikovaných, z nich jeden zemřel a 11 pacientů se uzdravilo a opustilo nemocnici.

Další tři úmrtí dnes oznámily íránské úřady, v zemi podle agentury Reuters od minulého týdne zemřelo 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Mezi pacienty je i náměstek ministra zdravotnictví a jeden z poslanců.

Čínské úřady dnes v rámci každodenního hlášení nové bilance informovaly o dalších 71 mrtvých v pevninské Číně, z nichž většina pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum nákazy. Země bez započítání autonomních oblastí Hongkong a Macao registruje přes 77.000 nakažených.

Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy, celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění podlehlo. Většina nakažených je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena.

Další oběť z výletní lodi Diamond Princess dnes ohlásily japonské úřady, které plavidlo vzaly do karantény. Zesnulému muži bylo okolo osmdesáti let. Postup Japonska v případě nákazy na lodi podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených v Rakousku překročil 12 tisíc, kancléř Kurz chystá nový…

05.04.2020 17:10 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12.000 a počet mrtvých…

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Itálie se chystá rušit opatření kolem koronaviru, datum nestanoví

05.04.2020 16:06 Itálie připravuje plán na postupné rušení omezení přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy