Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu s věřícími během vánočního času více využít televizi. Každou adventní neděli budou bohoslužby vysílat veřejnoprávní stanice ARD a ZDF, na Štědrý den je pak v plánu vícero katolických, evangelických i ekumenických pobožností.
"K milionům lidí se takto do jejich domovů dostane adventní a vánoční nálada. I přes koronavirovou krizi můžeme společně slavit mše a prožít pospolitost a jednotu," říká stuttgartský biskup Gebhard Fürst, který má v Německé biskupské konferenci (DBK) na starost otázky médií.
"Televizní a rozhlasové bohoslužby mají v době pandemie zásadní význam," uvádí Volker Jung z Německé evangelické církve (EKD). "Jsou duchovní orientací v těžkých časech. Dodávají sílu a pomáhají současné napětí zvládnout s trpělivostí. A právě to v době adventu mnoho lidí hledá," vysvětluje, proč bude nabídka pobožností na televizních a rozhlasových vlnách letos výrazně širší.
Návštěva kostelů je sice možná i v době karantény, která v Německu potrvá do 20. prosince. Nutné je ale dodržovat přísná hygienická opatření, jako je dodržování odstupu 1,5 metru či nošení roušek. Z hygienických důvodů není vždy dostupná svěcená voda, která nesmí být v kropenkách. Řada kostelů, především v katolicky silném Bavorsku, to vyřešila nákupem dávkovačů, které pár kapek svěcené vody vydají po sešlápnutí pedálu či po sepnutí pohybového senzoru.
Nejen tato omezení, ale také obavy z nákazy nutí řadu věřících zůstávat doma, neboť patří do ohrožené skupiny obyvatel, u které je vyšší riziko průběhu nemoci covid-19. Církve také před Vánocemi vymýšlejí alternativní programy. Příkladem je výstava jesliček na centrálním náměstí v hornobavorském Altöttingu, která začne 1. prosince a skončí na Štědrý den. V Norimberku se zase na Štědrý večer připravuje ekumenická pobožnost na fotbalovém stadionu, který při dodržení hygienických pravidel dokáže pojmout až tři tisíce věřících.
Související
Policie má Útvar svaté Zdislavy. Církev ocenila práci kriminalistů z České Lípy
Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák