Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu s věřícími během vánočního času více využít televizi. Každou adventní neděli budou bohoslužby vysílat veřejnoprávní stanice ARD a ZDF, na Štědrý den je pak v plánu vícero katolických, evangelických i ekumenických pobožností.

"K milionům lidí se takto do jejich domovů dostane adventní a vánoční nálada. I přes koronavirovou krizi můžeme společně slavit mše a prožít pospolitost a jednotu," říká stuttgartský biskup Gebhard Fürst, který má v Německé biskupské konferenci (DBK) na starost otázky médií.

"Televizní a rozhlasové bohoslužby mají v době pandemie zásadní význam," uvádí Volker Jung z Německé evangelické církve (EKD). "Jsou duchovní orientací v těžkých časech. Dodávají sílu a pomáhají současné napětí zvládnout s trpělivostí. A právě to v době adventu mnoho lidí hledá," vysvětluje, proč bude nabídka pobožností na televizních a rozhlasových vlnách letos výrazně širší.

Návštěva kostelů je sice možná i v době karantény, která v Německu potrvá do 20. prosince. Nutné je ale dodržovat přísná hygienická opatření, jako je dodržování odstupu 1,5 metru či nošení roušek. Z hygienických důvodů není vždy dostupná svěcená voda, která nesmí být v kropenkách. Řada kostelů, především v katolicky silném Bavorsku, to vyřešila nákupem dávkovačů, které pár kapek svěcené vody vydají po sešlápnutí pedálu či po sepnutí pohybového senzoru.

Nejen tato omezení, ale také obavy z nákazy nutí řadu věřících zůstávat doma, neboť patří do ohrožené skupiny obyvatel, u které je vyšší riziko průběhu nemoci covid-19. Církve také před Vánocemi vymýšlejí alternativní programy. Příkladem je výstava jesliček na centrálním náměstí v hornobavorském Altöttingu, která začne 1. prosince a skončí na Štědrý den. V Norimberku se zase na Štědrý večer připravuje ekumenická pobožnost na fotbalovém stadionu, který při dodržení hygienických pravidel dokáže pojmout až tři tisíce věřících.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev Německo advent Vánoce

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 7 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin prozradil, kolik ruských vojáků bojuje na Ukrajině

Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na pátečním setkání s vyznamenanými účastníky invaze, která trvá už déle než dva roky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy