Lotyšsko a Estonsko odstupují od spolupráce s Čínou, Česko ne

Lotyšsko a Estonsko dnes odstoupily od rámcové spolupráce mezi Čínou a více než desítkou zemí střední a východní Evropy. Takzvaného formátu 16+1 se od roku 2012 účastní i Česko. Svým krokem tak následovaly Litvu, která od spolupráce odstoupila loni v květnu, informovala agentura Reuters.

Pobaltské země ukončují tuto formu spolupráce s Čínou v době, kdy ji Západ opakovaně kritizuje kvůli stupňování vojenského nátlaku na Tchaj-wan, který si Peking nárokuje.

"Dosavadní účast ve formátu 16+1 nepřinesla požadované ekonomické výsledky," uvedlo lotyšské ministerstvo zahraničí. Pokračování ve spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy pod vedením Číny podle ministerstva již není v současném mezinárodním prostředí v souladu se strategickými cíli Lotyšska. Estonsko se podle Reuters k situaci zatím nevyjádřilo.

Obě země, Estonsko i Lotyšsko, v dnešním prohlášení uvedly, že budou i nadále usilovat o konstruktivní a pragmatické vztahy s Čínou a zároveň respektovat mezinárodní pravidla a lidská práva.

Ve skupině pro vzájemnou spolupráci zůstávají nadále Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Poslední baltský stát, Litva, má s Čínou nejvíce narušené vztahy. Ty se zhoršily poté, co pobaltská země koncem loňského roku umožnila Tchaj-wanu otevřít si ve Vilniusu své de facto velvyslanectví. Litva navíc plánuje v září otevřít svůj zastupitelský úřad na Tchaj-wanu. Krok má posílit vzájemné vztahy baltského státu s asijským ostrovem. Tato euroasijská spolupráce však rozezlila Čínu natolik, že omezila vývoz z Litvy téměř na nulu.

Evropská unie podala v lednu u Světové obchodní organizace žalobu, v níž obvinila Čínu z diskriminačních obchodních praktik vůči Litvě, které podle ní ohrožují integritu jednotného trhu EU.

Související

Ilustrační foto

Pobaltské státy zakázaly vjezd ruským autům. Rasismus, brání se Moskva

Estonsko, Litva a Lotyšsko zakázaly vjezd automobilů s ruskými poznávacími značkami na své území. Zákaz byl uvalen v rámci pravidel Evropské komise týkajících se sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu a vztahuje se na všechny automobily s ruskými poznávacími značkami bez ohledu na to, zda jsou určeny pro soukromé nebo služební účely.

Více souvisejících

lotyšsko estonsko Čína

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

Aktualizováno před 41 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly

Česká republika a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucímu počtu migrantů. Tato kroky mají začít platit od středy a jsou plánovány do 13. října, přičemž jejich možné prodloužení bude záviset na aktuální situaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy