Maďarsko může uzavřít dohodu s čínským výrobcem vakcín

Maďarsko může v nejbližších dnech podepsat dohodu o nákupu vakcín proti covidu-19 od čínského výrobce, řekl dnes v rozhovoru s tamní stanicí premiér Viktor Orbán. Dohodu může země uzavřít již dnes nebo v sobotu, píše agentura Reuters.

Maďarsko
doporučujeme

Orbán odkázal na Srbsko, které minulý týden jako první evropská země začalo s hromadným očkováním čínskou vakcínou. Bělehrad od čínské firmy Sinopharm dosud obdržel milion dávek. Pokud by maďarské úřady čínskou vakcínu schválily pro použití, jednalo by se o prvenství v rámci unijního bloku.

Maďarsko již minulý týden nakoupilo ruskou očkovací látku Sputnik V a jedná i se Sinopharmem. Budapešť může dohodu s čínským výrobcem podepsat okamžitě, jelikož má v čínskou očkovací látku největší důvěru, uvedl Orbán. S její pomocí by pak mohlo Maďarsko naočkovat do března až 1,7 milionu lidí.

Maďarko se podobně jako ostatní země EU potýká s nedostatkem vakcín. Šéf Orbánova kabinetu dříve vysvětloval, že je maďarská vláda nucena hledat vlastní zdroje pro hromadné očkování proti covidu-19, a to kvůli váhavosti Evropské komise.

V Maďarsku, které má 9,8 milionu obyvatel, bylo podle vládních údajů doposud očkováno přes 161.000 lidí vakcínami od Pfizeru a Moderny. Masové vakcinaci brání nedostatečné množství očkovacích látek přicházejících přes EU, uvedl Orbánův mluvčí.

Brusel naopak vyzývá, aby unijní státy při nákupu vakcín postupovaly společně, a to i přesto, že kvůli problémům s nedostatkem vakcín začínají některé evropské země a regiony omezovat očkování nových zájemců. Evropská komise s firmami, které mají s EU uzavřené smlouvy o dodávkách vakcín, tvrdě vyjednává o dodržení dohod.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama