Česku pošle vakcíny také Maďarsko, v květnu dorazí 40 tisíc dávek

Maďarsko pošle v první polovině května České republice 40.000 dávek vakcíny proti koronaviru, oznámil dnes na facebooku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. O jaký preparát či preparáty půjde, neupřesnil. Uvedl, že jeho země bude mít do té doby už dost vakcín pro své obyvatele.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Szijjártó v této souvislosti připomněl, že také Rakousko a Slovinsko hodlají Česku pomoci, informovala maďarská tisková agentura MTI.

"Česká republika je mezi zeměmi, které jsou v obtížné situaci kvůli špatnému zajišťování vakcín Evropskou komisí," citovala Szijjártóa agentura MTI. Šéf maďarské diplomacie také uvedl, že díky včasným nákupům východních vakcín jeho vládou a díky vakcínám zajištěným v rámci EU je jeho země "na špičce očkování v přepočtu na obyvatele" v rámci unie.

V pátek oznámilo Rakousko, že poskytne České republice 30.000 dávek vakcín proti covidu-19. Úřad spolkového kancléře Sebastiana Kurze to označil za ukázku solidarity poté, co podle něj EU selhala při nápravě nerovností v distribuci očkovacích látek mezi členskými státy. Kurz také uvedl, že k podobnému kroku vůči ČR se chystají i další země.

Český premiér Andrej Babiš v pátek na twitteru napsal, že akt solidarity dalo najevo i Slovinsko, které podle něj poskytne Česku 10.000 dávek proticovidové vakcíny.

Babiš: Vakcíny z Maďarska budou od firmy Pfizer, nebo Moderna

Dávka 40.000 vakcín, kterou dnes přislíbilo České republice poslat Maďarsko, bude od firem Pfizer a BioNTech, nebo Moderna. Společně s 30.000 slíbenými dávkami z Rakouska a 10.000 ze Slovinska je to víc než opozicí kritizovaná ztráta 70.000 dávek z unijního vyjednávání o rozdělení deseti milionů dodatečných vakcín Pfizeru, řekl dnes v podvečer České televizi (ČT) premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle čtvrtečních výsledků jednání EU připadne Česku z dodatečných milionů dávek poměrná část, ale nedostane dávky navíc. Spolu s Rakouskem a Slovinskem totiž nesouhlasilo se solidárním příspěvkem vybraným zemím. Babiš výsledné dělení kritizoval jako nevyvážené a vadilo mu, že ho neodsouhlasily všechny země.

Česku následně slíbilo zaslat dávky Rakousko a Slovinsko. Babiš ČT řekl, že o vakcínách hovořil dnes s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. "Požádal jsem ho o solidaritu a on slíbil, že v prvním květnovém týdnu nám propustí kvótu 40.000 vakcín, buď Pfizer, nebo Moderna," uvedl Babiš.

Podle médií Česko kvůli nesouhlasu s kompromisem na rozdělení dodatečných deseti milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19 v Evropské unii přišlo o 70.000 očkovacích dávek. Opoziční politici to označili za naprosté selhání Babiše. Představitelé koaliční ČSSD uvedli, že Babiš postup při vyjednávání nekonzultoval s vládou, a za výsledky tak nese odpovědnost sám. Babiš shrnul, že tři země slíbily 80.000 dávek. "Tedy o 10.000 víc, než mě kritizovala opozice," konstatoval.

Server DeníkN či portál SeznamZprávy v pátek uvedly, že Babiš kvůli výsledkům unijních jednání začal zvažovat nákup ruské vakcíny Sputnik V, která zatím postrádá schválení od unijních orgánů. "To je samozřejmě komplikovanější záležitost, budeme to řešit v rámci ministerstva zdravotnictví. Je pravda, že Sputnik požádal Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o schválení. Uvidíme, jak to bude pokračovat," uvedl dnes Babiš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama