Madridský soud zrušil nařízení omezující kouření a noční bary, porušovalo lidská práva

Madridský soud zrušil tento týden vedením madridského regionu vydané nařízení, které kvůli koronaviru mimo jiné omezuje kouření na veřejnosti či otevírací dobu nočních podniků. Podle soudu opatření porušuje lidská práva a regionální vláda k němu nebyla kompetentní.

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vedení madridského regionu, na který v poslední době připadá zhruba třetina nově odhalených případů nákazy koronavirem, se proti verdiktu odvolá. Informoval o tom deník La Vanguardia.

"Nařízení porušuje lidská práva, mimo jiné svobodu pohybu, a regionální vláda není k omezení ústavních práv kompetentní," zdůvodnil madridský soudce rozhodnutí. Vedení regionu španělské metropole od čtvrtka mimo jiné zavřelo v regionu diskotéky, zakázalo kouření na veřejnosti, včetně zahrádek restaurací, v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost, zakázalo jíst ve veřejné dopravě či omezilo otevírací dobu restaurací maximálně do jedné hodiny po půlnoci.

K nejnovějším opatřením region, podobně jako některé další autonomní oblasti, přistoupil poté, co se na nich 14. srpna dohodli zástupci regionů se španělským ministrem zdravotnictví Salvadorem Illou. Madridský soudce v pátek tuto dohodu zmínil, uvedl ale, že není účinná, protože nevyšla v oficiálním věstníku.

Nejde o první rozhodnutí španělského místního soudu, který odmítl nařízení regionální vlády vydané kvůli koronaviru. Podobně například katalánský soud odmítl v červenci zákaz sdružování více než 10 lidí, na což katalánská vláda reagovala tím, že z něj udělala pouze doporučení.

Podobným soudním sporům se snaží předejít baskická vláda, která tento týden vyhlásila ve svém regionu stav zdravotní nouze.

V celém Španělsku platil nouzový stav vyhlášený centrální vládou a schválený parlamentem od poloviny března do 21. června. Od té doby vyhlašují omezení kvůli koronaviru vedení regionů. Všechny už například zavedly nošení roušek na veřejnosti, všude také platí mimo jiné kapacitní omezení v restauracích či na plážích, aby bylo možné dodržet bezpečnou vzdálenost.

Španělské ministerstvo zdravotnictví oznámilo v pátek 8148 dalších případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 potvrzených testy PCR, z toho 3650 za předchozích 24 hodin. Od počátku pandemie se v této zemi se 47 miliony obyvatel potvrdilo 386.054 nakažených, z toho 28.838 v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama