Michel odložil začátek summitu EU

Předseda Evropské rady Charles Michel po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu Evropské unie dnes pokračuje v separátních rozhovorech s lídry členských zemí. Zásadní průlom kvůli trvajícím sporům kolem jeho celkové výše se ale zatím nedostavil. Podle jednoho z unijních činitelů však na základě rozhovorů předložila Evropská komise (EK) návrh kompromisní varianty, kterou nyní Michel hodlá probrat s prezidenty a premiéry.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Summit EU
doporučujeme

Michel vedl se zástupci členských zemí přes noc separátní rozhovory, které skončily až po šesté hodině ráno. Začátek společného jednání summitu dnes již několikrát odložil, aby mohl ve schůzkách pokračovat. Podle několika diplomatů se pokusil přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby kývly na kompromisní variantu.

Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čtveřice zmíněných států zatím trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) Evropské unie. Michelův návrh, který v tomto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Podle jednoho z unijních činitelů dostaly nyní členské země "technický dokument" připravený Evropskou komisí, který počítá s úsporami deset miliard eur a celkovou výší rozpočtu 1,069 procenta HND.

Ubrat peníze má na centrálních programech či společné unijní obraně, naopak zvyšuje zdroje na kohezi či zemědělskou politiku, což požadují zejména země východního a jižního křídla EU.

Německo a čtveřice "jednoprocentních" zemí zase v návrhu EK najdou slevy z plateb, které budou zachovány ve výši odpovídající letošnímu roku.

Šéf Evropské rady se během odpoledne postupně sešel s reprezentanty dalších zemí, včetně visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Některé zdroje blízké jednáním hovoří o tom, že naděje na dojednání alespoň dílčí dohody se díky návrhu zvýšila, vzhledem k potřebné jednomyslnosti však stále není úspěch jistý.

Společné postoje ladila i skupina označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země. Ty pro změnu chtějí zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš dnes navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco Michelův návrh ji zvyšuje z dosavadních pěti procent na deset, text komise počítá až s 15 procenty. Praha by však podle Babiše chtěla až 25 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy