Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem

Epidemie nového typu koronaviru se podle počtu nových případů za pondělí začala vyvíjet podle rizikového scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na začátku listopadu bude podle prezentace jeho ředitele Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z nich 250 na jednotkách intenzivní péče (JIP).

V pondělí bylo do statistik zapsáno přes 2500 nově pozitivně testovaných lidí. Za týden by to podle modelu mohlo být kolem 4000.

Odhadované reprodukční číslo za poslední týden, tedy počet dalších lidí, které průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, je podle zveřejněných dat 1,47. V krajích je rychlost šíření vyšší než průměr na Vysočině (1,89) a Olomouckém kraji (1,76).

V pátek Dušek upozornil, že přestože počty nových případů a hospitalizací rostou, jsou zhruba pětkrát nižší než před rokem. Podle něj to souvisí s očkováním a vysokou promořeností populace. Zatímco loni bylo v říjnu přes 300 případů na 100.000 obyvatel, aktuálně je to zhruba stovka. V nemocnicích bylo kolem 2200 lidí a přes 400 na JIP, v pondělí to bylo 544 a 95 na JIP.

"Vzhledem k velké části populace, která dosud není očkovaná včetně potenciálně zranitelných osob, stále hrozí rizikové scénáře vývoje," uvedl v páteční prezentaci Dušek. Asi 30 procent dospělých je podle Duška nechráněných dřívější nákazou nebo očkováním. Seniorů, kterým hrozí vážnější průběh nemoci častěji, je mezi nimi více než 285.000.

Realistický scénář při reprodukčním čísle 1,3 předpokládal na začátku listopadu 500 až 700 hospitalizovaných v jeden den a až 200 na JIP. Rizikový scénář modeluje i možné částečné snížení ochranného efektu vakcinace u nejdříve očkovaných, zejména seniorů.

Ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch dnes na twitteru napsal, že se epidemie vyvíjí špatným směrem. "V odhadech procent imunní populace se pracuje pouze se součty očkovaných a promořených. Zapomínáme odečítat zejména seniory s vyvanutou imunitou. Jejich podíl v kategorii nad 65 let roste, už to je možná i kolem poloviny případů," uvedl.

Minulé pondělí bylo nově pozitivních 1343, toto pondělí 2521. "Zdvojnásobení za sedm dní je opravdu hodně. Je vidět, že delta je nakažlivější a exponenciála tedy bude stoupat výrazně strměji. Nárůst se projeví v nemocnicích za jeden až dva týdny," napsal na facebooku Petr Ludwig, který byl jedním se signatářů výzvy Zachraňme Česko. Loni vyzývala k omezení kontaktů a nošení roušek nad rámec tehdejších nařízení.

Pandemie se měla loni na podzim řídit podle protiepidemického systému PES, v němž se počítalo rizikové skóre epidemie a opatření byla rozdělená do pěti pásem. Představen byl v polovině listopadu, opatření se ale podle něj řídila jen několik týdnů, před Vánoci byla uvolněná. Ministerstvo jeho data dál zveřejňuje. Aktuálně je v ČR ve druhém nejvyšším stupni rizika označeném červenou barvou, do nejvyššího fialového zbývá pět bodů. Pokud by se podle PES postupovalo, platil by noční zákaz vycházení a hromadné akce by byly jen pro šest osob.

Dalším plánem vlády pro postupné otevírání společnosti na jaře byly na jaře balíčky opatření, které vycházely z incidence, tedy počtu nových případů za týden přepočteného na 100.000 obyvatel. Dnes dosažená incidence 101 by tak například neumožňovala provoz některých služeb, praktickou výuku na vysokých školách nebo svatby a pohřby nad 30 osob. S otevřením alespoň zahrádek restaurací, památek, sportování skupin 20 osob venku nebo ubytování při čtvrtině kapacity se nepočítalo při incidenci nad 75.

Současná situace je ale podle odborníků jiná díky proočkovanosti a vysoké promořenosti populace. Současná vláda i možná budoucí koalice vylučuje lockdowny a uzavírání služeb. Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje vládě zkrácení platnosti testů jako potvrzení bezinfekčnosti a chce více vyžadovat, aby lidé ta opatření, která dosud platí, dodržovali a hygienické stanice kontrolovaly.

Anticovid tým koalice Spolu, jejíž zástupce poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) byl premiérem vyzván, aby se na řešení epidemie jako kandidát na ministra zdravotnictví podílel, dnes kritizoval, že vláda opět nemá žádnou strategii, jak by se mělo při zhoršení epidemie postupovat.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy