Nákladní loď pomohla zachránit v Egejském moři 151 uprchlíků

Nákladní loď vzala v noci v Egejském lodi na palubu 151 uprchlíků z jachty, která se dostala do potíží. Oznámila to dnes řecká pobřežní stráž, podle níž záchranná operace začala v úterý večer u ostrova Amorgos.

Kromě pobřežní stráže se akce zúčastnilo také řecké námořnictvo. Nákladní loď podle agentury AP nyní celou zachráněnou skupinu dopraví do Turecka.

Tisíce uprchlíků z Blízkého východu, Afriky i Asie míří ve snaze dostat se do Evropy na řecké ostrovy poblíž tureckého pobřeží. Podle AP to bylo zatím většinou ve člunech, ale převaděči v poslední době začali používat větší lodě včetně jachet a plachetnic, na jejichž palubách se snaží běžence dostat do Itálie.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka více než 11.000 běženců, z toho na 8700 přes moře. Za celý loňský rok podle UNHCR připlulo do Řecka kolem 60.000 běženců a dalších bezmála 15.000 se tam dostalo přes pozemní hranici s Tureckem.

Mnozí z uprchlíků se dostali na řecký ostrov Lesbos a tam byli umístěni do velkého tábora Moria. V noci na dnešek v něm propukl požár a zničil téměř celý přeplněný a už dlouho nevyhovující tábor. Lidé z něj uprchli a situaci nyní řeší řecká vláda.

Související

Více souvisejících

uprchlíci lodní doprava

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 10 minutami

před 25 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy