Projev Grety Thunbergové? Politici ho strhali, pak se ale ozvali Klus, Hrušínský a Banga

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová se setkává s různými názory na její vystoupení na klimatické konferenci v New Yorku. Někteří lidé ji kritizují. Zastání a podporu ale našla u některých českých umělců.

„Viděl jsem hodně veřejných projevů, ale toto v podání švédské školačky Grety ještě ne. Jde z toho mráz po zádech, nikoliv z obsahu, ale z formy. Normálně mi je té slečny líto. Vidět by to měl každý, kdo uvěřil fenoménu Greta,“ napsal na Facebook bývalý hejtman Jihomoravského kraje z ČSSD Michal Hašek.

A nebyl zdaleka jediný. Kritiky se Greta Thunbergová dočkala i od občanských demokratů nebo Trikolory. 

V České republice se ale našli i obhájci projevu Grety v hudební scéně. Zpěvákovi Radku Bangovi se zdá, že aktivistka mluví smysluplně. „Vlastně má to děvče víceméně pravdu. Jako trošku hysterie, to jo, ale to, co říká, mi dává celkem smysl. Nějak si ale nedokážu představit, že se svět najednou kvůli Gretě změní. Já myslím, že každý z nás může alespoň trochu přispět k lepšímu stavu naší planety. Můžeme snížit spotřebu všeho možného, nemusíme mít každý dvě auta. Jenže to by musel být úplně každý za jedno, aby to fakt zafungovalo. Znamená to ale, že to nemá smysl chtít změnu? Můžeme každý alespoň trochu myslet na to, abychom zbytečně nevytvářeli odpad. Můžeme omezit jízdy autem, pokud je to možné. Můžeme podporovat alternativní energetiku. Můžeme podporovat politické strany, které myslí na dobro přírody. Můžeme my sami ctít přírodu a nezatěžovat ji zbytečnými zásahy. Můžeme se aktivně podílet na ekologické ochraně naší krajiny. Můžeme toho udělat hodně,“ napsal na Facebook Radek Banga zpěvák známy pod pseudonymem Gypsy.

Pro herce Jana Hrušínského je legrační, kolik lidí je ochotno plivnout na mladou chytrou holku, která za jeden rok dokázala víc než většina jejích odpůrců za celý život.„Greta veřejně říká, co si myslí. Ještě ke všemu je chytrá. Taky je bohužel nemocná. Aspergerův syndrom je druh autismu. Jeho výhodou je skvělý mozek a nadprůměrná paměť. Nevýhodou je všechno ostatní. To se to vytahuje, na nemocné lidi, co? Bojovníci za práva heterosexuálního bílého může jsou z Grety nepříčetní. Jakl, Foldyna, Vandas, Bartoš, Poklička, Konvička, Zeman z ní hysterčí, Klaus mladý i starší, ruská Trikolora se bouří, Babišovci se řehtají jak pominutí - asi že má Greta čerstvě Nobelovu cenu. Zahradil se bije v prsa, Semelová nemůže pochopit, kancelář Mynář si myslí, že děti nemůžou rozhodovat o tom, jak budeme žít, dokonce i taková bedna plná inteligence jako je Jaromír Soukup se té nemocné holce posmívá. Parlamentní listy, Aeronet, Protiproud Institutu staršího Klause, dokonce i Pravý prostor, Babišova média - ti všichni by ji nejraději zlynčovali, ukřižovali, pověsili na dvoře. A přátelé k tomuhle byste se přidali i Vy? A nestyděli byste se? Ani trochu?“ napsal na Facebook.

Zpěvák Tomáš Klus napsal svůj názor na Facebook. „To neví, že jsou na světě Češi, kterým žádná malá holka nemá co říkat, co mají dělat? Že jsou zde silní, sebevědomí muži, ochotni si kdykoli plivnout na kohokoli, kdo na rozdíl od nich se zvedne a pro svou myšlenku i něco udělá?“ Klus je jí vděčný, že mimo svou osvětu přináší tolik kontroverze skrze kterou jsme sami sobě svědky. „Je pro nás stále důležitější kdo na nás mluví, než co nám říká.“

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) Michal Hašek KDU - ČSL Jan Hrušínský ČSSD Radoslav Banga New York konference Klimatické změny Ekologie Švédsko Tomáš Klus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy