Koronavirus: Německo má rekordní počet nakažených i mrtvých, zřejmě dojde na "tvrdý lockdown"

Německo ve čtvrtek zaznamenalo dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených koronavirem i nejvyšší denní počet zemřelých s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Pozitivní test mělo uplynulý den 29.875 lidí, s novým koronavirem zemřelo 598 infikovaných.

Celkem se v Německu od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 1,27 milionu lidí. Zhruba 942.100 infikovaných se již uzdravilo. S covidem-19 zemřelo celkem 20.970 osob.

Do dneška nejvyšší denní přírůstek nakažených registroval RKI za středu, kdy jich přibylo 23.679. Nejvyšší denní přírůstek mrtvých evidoval za úterý, kdy přibylo 590 mrtvých. V obou kategoriích jsou dnes ohlášená čísla vyšší.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek 1,03. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 103 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

V Německu v současnosti platí částečná uzávěra. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení jsou zavřená. Například školy a školky zůstávají ale otevřené. Minulý týden se tato opatření prodloužila až do 10. ledna.

Kvůli nepříznivé epidemické situaci ale jednotlivé spolkové země opatření samy zpřísňují. Například v Bavorsku už od středy platí nouzový stav, který provází omezení pohybu i noční zákaz vycházení. Od pondělí začnou platit tvrdší restrikce i v Sasku, druhé spolkové zemi, která sousedí s Českem. V Sasku je nyní epidemická situace nejhorší ze všech šestnácti spolkových zemí. Od soboty 19. prosince v platnost vstoupí nová přísnější opatření také v Durynsku a od příštího týdne chystá výrazná omezení veřejného života například také Bádensko-Württembersko.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři 16 spolkových zemí budou v neděli jednat o nových protiepidemických opatřeních, potvrdil dnes bádensko-württemberský premiér Winfried Kretschmann (Zelení). Merkkelová podle dřívějších vyjádření podporuje přitvrzení, po němž volají mnohé regiony. Hovoří se o takzvaném "tvrdém lockdownu" v období od vánočních svátků do 10. ledna.

Kretschmann podle Die Welt řekl, že bude společně se sousedními spolkovými zeměmi usilovat o společný postup, pokud se nedospěje ke shodě na celoněmecké úrovni. "Situace je bohužel alarmující," zdůraznil Kretschmann. "Máme tu znamení opětovného exponenciálního růstu nových infekcí, proto musíme urychleně drasticky zpřísnit opatření," řekl Kretschmann.

Pro dodatečná opatření se dnes vyslovili například německý ministr hospodářství Peter Altmaier a ministr vnitra Horst Seehofer. "Jedinou šancí, jak opět získat kontrolu nad situací, je lockdown, ale ten je třeba zavést okamžitě," řekl Seehofer magazínu Der Spiegel. "Pokud budeme čekat do Vánoc, budeme se muset s vysokými čísly potýkat ještě měsíce," dodal Seehofer.

Také Seehoferův stranický kolega z konzervativní CSU, bavorský premiér Markus Söder se dnes vyslovil pro celoněmecký lockdown ještě před Vánocemi. "Musíme konat, a to co nejrychleji," řekl Söder.

Berlínský starosta Michael Müller, který nyní předsedá konferencím zemských premiérů, ve čtvrtek večer v televizi ZDF potvrdil, že se rýsují výrazná omezení od 20. prosince do 10. ledna. Výrazně omezen má být například maloobchod. Poukázal na to, že jsou v tomto období beztak školní prázdniny, mnoho lidí nechodí do práce a omezená je i místní doprava.

Omezení by se mělo týkat také školství. Zemští šéfové resortu se připravují na uzavření škol, potvrdila dnes za ně Stefanie Hubigová z Porýní-Falce. Severní Porýní-Vestfálsko zruší prezenční výuku už v pondělí.

Přísnější restrikce podporuje i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Situace je velmi vážná," zdůraznil dnes podle agentury DPA.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo Angela Merkelová Horst Seehofer Michael Müller (starosta Berlína) Markus Söder

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy