Německý lékař: Česko koronavirus nezvládlo, za selhání zaplatí delší karanténou

Evropské státy včetně České republiky, které byly na jaře úspěšné ve zvládání epidemie covidu-19, situaci za druhé vlny podcenily, proto nyní patří k nejhorším. V dnešním rozhovoru se zahraničními novináři to řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie na berlínské klinice Charité. Tyto země musí podle něj počítat s tím, že budou moci začít s uvolňováním karanténních opatření později. Trampuž varuje také před srovnáním covidu-19 s chřipkou, tento koronavirus je totiž extrémně agresivní.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Trampuž, který pochází ze Slovinska, je přesvědčen, že se současnými opatřeními se šíření koronaviru nedostane pod kontrolu nikdy. Omezení ale brání tomu, aby se nákaza rychle šířila. "Politici reagovali příliš pozdě, bohužel nevyslyšeli lékaře. Šanci, kterou v říjnu měli, propásli," řekl.

Odborníci i politici považují za důležité, aby počet nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období byl nižší než 50. Při takovéto hodnotě lze vystopovat řetězec šíření infekce, a tím účinně izolovat ohniska. "Dostat se na tuto úroveň nám ale pomůže očkování," řekl Trampuž.

Pokud se podaří zajistit dostatečné dodávky vakcíny, je možné hranici 50 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní dosáhnout do dvou měsíců. "Ale výroba vakcíny se musí výrazně navýšit. Počítá se každý den," řekl.

"Incidence 50 bude stále příliš vysoká na to, aby se začalo s výrazným rozvolňováním. K tomu je potřeba dostat se alespoň na 15 nebo na deset nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období," řekl. Takto výrazné zpomalení nákazy očekává až v létě, kdy by mohlo být proočkováno 50 až 60 procent populace. Přinejmenším s lokálními omezeními pak bude nutné počítat do konce roku. "Země, které mají čísla vyšší, jako jsou Německo, Slovinsko nebo Česko, budou potřebovat více času," řekl Trampuž.

O Slovinsku a Česku pak řekl, že patří k nejpostiženějším zemím v Evropě. "Za promarnění svých šancí budou nyní muset zaplatit delším lockdownem," myslí si. "Ukázalo se, že ne každý dokáže pandemii zvládat. A tyto dvě země (Slovinsko s Českem) si dobře nevedly," poznamenal.

Odpověď na otázku, proč si nyní země bývalého východního bloku vedou hůře než na jaře, vidí Trampuž nejen v politickém vedení, ale v celé společnosti. "Tyto státy na jaře pod vlivem událostí v Itálii zavedly spontánně tvrdá opatření," řekl. Lidé dobrovolně omezili kontakty, nosili roušky a chránili sebe i ostatní. "U druhé vlny si pak říkali, že jarní opatření byla přehnaná," dodal.

Trampuž kritizoval i zlehčování infekce, která sice pro mladou a zdravou populaci představuje jen malé riziko, ale pro seniory je katastrofou. "U generace nad 80 let umírá 30 procent nakažených" řekl. "Není to normální chřipka, je to ultra agresivní virus," poznamenal.

Poukázal také na to, že pro léčbu covidu-19 nemá medicína žádný účinný lék. "Můžeme jen udržovat funkci orgánů, jako jsou srdce či plíce," uvedl. A šanci na přežití podle něj nezvyšuje ani to, když se nemocný dostane na špičkovou kliniku, za jakou je Charité označována. "Každého zachránit nemůžeme. A to je pro mě jako lékaře těžká situace," řekl.

A podceňování ochrany vede k úmrtím. "Jako příklad si vzpomínám na čtyři pacienty na klinice. Byli to senioři, kteří spolu každý týden hráli karty, roušky samozřejmě nenosili. Všichni se nakazili a tři zemřeli. Ten čtvrtý, kterého se po několika týdnech podařilo zachránit, je za ta tři úmrtí spoluodpovědný," uvedl. "Po zotavení mi řekl, že kdyby věděl, jak je to strašné, tak by ty zatracené karty o šest měsíců odložil," dodal.

O situaci na Charité řekl Trampuž, že je vážná, ale zatím zvladatelná. "Máme obsazeno asi 80 procent lůžek intenzivní péče, to znamená, že nemusíme pacienty odmítat a nemusíme je převážet," řekl. Nemocnice má ještě záložní kapacitu, ale má problém s nedostatkem odborného personálu.

Velkou a v podstatě jedinou naději rychlého zlepšení vidí v očkování. Jakmile budou ochráněni senioři, očekává, že počty nových případů budou sice dosahovat podobných čísel jako nyní, ale výrazně se sníží úmrtí infikovaných. Trampuž ale varuje před povinným očkováním, to by podle něj napáchalo víc škody než užitku. O výhodnosti vakcín je podle něj nutné přesvědčit veřejnost argumenty. "A mít naočkováno sto procent populace není k zastavení pandemie nutné," uvedl.

Očkovací látky, které byly v EU povoleny, považuje Trampuž za bezpečné, což dokládá jen velmi málo případů anafylaktického šoku po vakcinaci. Naopak několikadenní bolest místa vpichu či krátkodobý výskyt příznaků nemoci vnímá jako dobré znamení a důkaz, že imunitní systém zafungoval.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Bez očkování zákaz do restaurace i dopravních prostředků. Francie…

16.01.2022 21:50 Francouzský parlament dnes schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací,…

Rakousko v únoru zavede povinné očkování proti koronaviru

16.01.2022 14:47 Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování před koronavirem pro občany…

Pekarová Adamová pojede na Slovensko, sejde se i s prezidentkou

16.01.2022 09:40 První zahraniční cesta Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ve funkci předsedkyně Sněmovny povede…

V Německu přibylo přes 52.000 nově nakažených

16.01.2022 07:59 Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500, napsala dnes s…

Desítky aktivistů z Česka, Německa i Polska demonstrovaly za ukončení…

15.01.2022 16:03 Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se dnes sešlo u brány polského hnědouhelného…

Soud v Itálii řešil případ neočkovaného cestujícího, který se nemohl…

15.01.2022 14:27 Soud v Itálii musel řešit případ, kdy neočkovaný obchodní cestující uvázl v Kalábrii a nemohl se…

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených

15.01.2022 08:14 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78.022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes…

Ve Francii za den přibylo znovu přes 300 tisíc nakažených

14.01.2022 20:40 Ve Francii testy za poslední den odhalily znovu více než 300.000 nových případů nákazy koronavirem.…

Nizozemsko oznámilo rekordních více než 35 000 koronavirových nákaz

14.01.2022 19:49 Aktualizováno Nizozemsko za poslední den zaznamenalo přes 35.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od…

Rakousko zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od…

14.01.2022 17:25 Aktualizováno Rakousko za čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od začátku nynější…

Související:

Právě se děje

reklama