Německý prezident důrazně žádá od Ruska vysvětlení k Navalnému, podobně se vyjádřil i šéf NATO

Po kancléřce Angele Merkelové nyní od Ruska důrazně žádá objasnění otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného také německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten německé mediální skupině RND řekl, že toxikologické rozbory potvrdily ty nejhorší obavy, tedy že Navalnyj byl otráven s cílem umlčet ho.

Frank-Walter Steinmeier, německý prezidet
doporučujeme

"Na Ruskou vládu nyní směřují ty nejnaléhavější otázky," uvedl Steinmeier, který v minulosti zastával post šéfa německé diplomacie.

Poznamenal, že pro důvěryhodnost ruské vlády je těžké břímě to, že opozice i kritici se v Rusku musí bát o život.

"Nechceme být s Ruskem či ruským lidem nepřáteli," uvedl německý prezident s tím, že Německo jen žádá nápravu bezpráví. Dodal, že na případné reakci se musí německá vládá dohodnout s evropskými partnery.

Útok na rNavalného nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok je neakceptovatelným porušením mezinárodního práva a musí být nezávisle vyšetřen. Prohlásil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádném jednání s velvyslanci členských zemí. NATO podle něj zváží případnou reakci, o její podobě však Stoltenberg nechtěl spekulovat.

"Jakékoli použití chemických zbraní je neakceptovatelným porušením mezinárodního práva... Vyzýváme Rusko, aby plně spolupracovalo při nezávislém mezinárodním vyšetřování," řekl Stoltenberg po jednání s aliančními diplomaty šéf NATO. Aliance podle něj přišla se společnou reakcí, neboť otrava Navalného nebyla pouze útokem na jednotlivce, ale "na základní demokratická práva", na jejichž obraně je NATO založeno.

Spojenecké země rovněž vyzývají Moskvu, aby poskytla podklady o svých zásobách novičoku Organizaci pro zákaz chemických zbraní, uvedl Stoltenberg.

Severoatlantická aliance již předloni ostře zareagovala na novičokový útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Spojenci kvůli němu tehdy vypověděli sedm ruských diplomatů z mise při NATO. Jestli aliance nyní sáhne k další redukci zbylých dvou desítek ruských zástupců, Stoltenberg odmítl předjímat. Mezi případy Skripala a Navalného je podle něho rozdíl v tom, že se jeden odehrál v Británii, kdežto druhý na území Ruska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama