Nervozita z brexitu roste: Johnson informuje poslance o novém plánu, bude volat lídrům EU

Britský premiér Boris Johnson dnes kolem 12:30 SELČ předstoupí před poslance, jak jej k tomu vyzvala opozice, a vysvětlí jim svůj nový brexitový plán. Oznámila to vláda. Poté podle serveru televize Sky News ministerský předseda zahájí sérii telefonických rozhovorů se svými kolegy z Evropské unie. Bude se v nich snažit získat podporu pro návrh Londýna týkající se náhradního řešení za problematickou irskou pojistku, která je součástí dohody s Bruselem o odchodu země z EU.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Svůj plán Spojené království zaslalo do Bruselu ve středu a reakce z EU byly zatím spíše vlažné. Unie nicméně návrh úplně neodmítla a uvedla, že jej prostuduje. Obě strany však tlačí čas, platný termín brexitu je 31. října a 17. října se uskuteční unijní summit, který bude o odchodu Británie jednat.

Londýn navrhl odstranění irské pojistky, kvůli níž dohoda o podmínkách odchodu země z EU opakovaně neprošla dolní komorou britského parlamentu. Tento sporný bod má být nahrazen jinými opatřeními, která ale podle britské vlády nepovedou k celním kontrolám přímo na irské hranici a vzniku fyzické celní infrastruktury.

Plán počítá mimo jiné s tím, že Severní Irsko by v zásadě zůstalo v unijním jednotném trhu pro zboží. Celní kontroly by byly prováděny v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

"Z našeho pohledu to není základ dohody, ale zcela jistě je to základ pro budoucí diskusi," řekl dnes v irském tisku náměstek irského ministra financí Patrick O'Donovan.

V britském plánu jsou podle něj některé věci, které Dublin vítá, ale také body, "s nimiž bude mít problém". To se týká zejména celních kontrol, uvedl O'Donovan.

Rovněž z Evropského parlamentu dnes zaznělo, že plán Spojeného království "nepředstavuje základ dohody". Píše se to podle agentury Reuters v návrhu prohlášení, které chystá skupina poslanců, jež má na starosti brexit.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodina žila v izolaci na statku, podezřelý Rakušan jde do vazby

17.10.2019 18:19 Nizozemský soud dnes uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní…

Belgická prokuratura povolila vyšetření pedofilního vraha, je podmínkou…

17.10.2019 18:16 Belgická prokuratura dnes odsouhlasila žádost advokátů odsouzeného pedofilního vraha Marka Dutrouxe…

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama