S rostoucím počtem pacientů s koronavirem se zvyšuje tlak na nizozemský zdravotnický systém. Nemocnice v největších městech Amsterodamu, Rotterdamu a Haagu už musí dočasně uzavírat nouzové příjmy, informoval dnes členy místního parlamentu zástupce sdružení lékařů akutní medicíny Ernst Kuipers.
Podle Kuiperse musí v posledních dnech nemocnice v Amsterodamu, Rotterdamu a Haagu kvůli obsazeným lůžkům a nedostatku personálu vždy na několik hodin uzavírat akutní příjem. Sanitky pak vozí pacienty do jiných nemocnic, často i v jiných městech.
Počet nakažených koronavirem v nizozemských nemocnicích roste, stejně jako počet těch, o které musí zdravotníci pečovat na jednotkách intenzivní péče. Podle institutu veřejného zdraví RIVM je nyní kvůli infekci hospitalizováno 1475 lidí, z nich 301 na jednotkách intenzivní péče.
Za posledních 24 hodin se nákaza virem SARS-CoV-2 v Nizozemsku potvrdila u 7305 osob. V úterý hlásil RIVM 7383 nakažených. Za minulý týden přibylo téměř 44.000 infikovaných. To je o 60 procent více než v předcházejícím týdnu.
Nizozemský premiér Mark Rutte, který před omezeními dával dosud přednost doporučením, v úterý oznámil, že se zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Počínaje dnešním dnem se uzavírají hospody, kavárny, restaurace i bary. Po 20:00 se nebude smět prodávat alkohol a omezené mají být také styky lidí. Ve vnitřních prostorách se opět musí nosit roušky. Školy nicméně zůstávají otevřené.
Navzdory přijatým opatřením nemocnice počítají s tím, že budou muset zrušit do listopadu zhruba 40 procent běžně poskytované péče. Pokud by restrikce nezabraly, počítají se 75procentním omezením. "Kromě péče o covidové pacienty pak zůstane jen první pomoc," varoval Kuipers.
Související
Slovenskem otřásá skandální úmrtí: Pacientka nepřežila zákrok, lékař si z operace odskočil na tiskovou konferenci
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
nemocnice , Nizozemí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 1 hodinou
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
Vyšetřovatelé se aktuálně zabývají možností, že motivem útočníka, který se pokusil narušit večeři korespondentů Bílého domu ve Washingtonu, byly protitrumpovské nálady. Prezident a vysocí představitelé administrativy se v tu chvíli nacházeli přímo na místě. Pachatel byl při pokusu o průnik hotelem zadržen příslušníky bezpečnostních složek.
Zdroj: Libor Novák