Nizozemský odvolací soud vrátil zákaz nočního vycházení

Odvolací soud v Nizozemsku dnes zvrátil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, který vládě nařídil okamžité zrušení zákazu nočního vycházení v nynější pandemii. Nařízení zůstane v platnosti, dokud nebude spor vyřešen, uvedl odvolací soud. Informovala o tom agentura Reuters.

Nizozemí, ilustrační foto
doporučujeme

Soud nižší instance dnes dopoledne nejdříve dal za pravdu kritikům vládních opatření a uvedl, že kabinet premiéra Marka Rutteho dostatečně neodůvodnil nutnost zákazu vycházení. Podle odvolacích soudců v Haagu však zájem státu na zamezení šíření koronaviru "má větší váhu", a nařízení proto zůstane prozatím v platnosti. Jednání u odvolacího soudu je stanoveno na pátek.

Vláda zavedla v Nizozemsku první zákaz nočního vycházení od 2. světové války 23. ledna jako součást dalších protiepidemických opatření. Následovalo několik dní částečně násilných protestů odpůrců protiepidemických opatření.

Policie od té doby uložila za porušování zákazu vycházení mezi 21:00 a 5:30 tisíce pokut. Vláda počítala s tím, že noční zákaz vycházení bude po prodloužení z minulého týdne platit do 2. března. Podle prvního soudu však neprokázala "zvláštní naléhavost" pro vyhlášení takového opatření. Zákaz nočního vycházení je podle něj také výrazným omezením svobody pohybu a zásahem do života občanů.

Kabinet zákaz vycházení vyhlásil na základě zákona, díky němuž může v nouzi vyhlašovat opatření i bez schválení parlamentem. Podle dopoledního verdiktu však vláda v tomto případě nedoložila, že jde o zcela nezbytné opatření v dané fázi pandemie, kdy počty nových případů infekce klesaly.

Vláda opatření hájila s poukazem na potřebu zabránit růstu počtu nově nakažených kvůli nakažlivějším novým mutacím koronaviru. Rutte dnes vyzval občany, aby i přes první rozhodnutí soudu zákaz nočního vycházení nadále dodržovali.

"Dobrá zpráva je, že zákaz nočního vycházení platí. Je to důležité, protože čelíme nástupu (britské mutace) viru. Znepokojuje nás to," reagoval Rutte na rozhodnutí odvolacího soudu.

Bezpečnostní složky večer do ulic vyslaly více policistů kvůli výzvám na sociálních sítích, aby lidé po zrušení zákazu vyrazili večer do ulic. Podle nizozemských médií se však menší skupinky lidí v Haagu či Amsterodamu ještě před devátou hodinou po příchodu policie samy rozešly.

V zemi podle úředních údajů za poslední týden přibylo asi 25.230 nových případů infekce, což je o něco více než v předminulém týdnu. Podle agentury Reuters ale na testy v uplynulých dnech přišlo méně lidí kvůli komplikacím, které v zemi způsobilo sněžení a mrazy, a podíl testů s pozitivním výsledkem vzrostl. Odhaduje se, že dvě třetiny nových případů připadají na britskou variantu koronaviru a bude jich dále přibývat.

V Nizozemsku, které má asi 17,3 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo asi 1,05 milionu lidí. Přibližně 15.050 pacientů zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama